Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Haramı Millileştirmek Kadar Büyük Bir Cinayet Olamaz

Haramı Millileştirmek Kadar Büyük Bir Cinayet Olamaz

27 Aralık 2012 Perşembe 08:06
Yılbaşı kutlamaları ve milli piyango biletleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Bursalı kanaat önderleri ve alimler, yıl başı kutlamalarının toplumda manevi tahribata neden olduğuna dikkat çektiler.

Bursa'nın önde gelen kanaat önderlerinden ve âlimlerinden Molla İsa Duman ile Molla Ali Arslan; yılbaşı kutlamaları ve milli piyango biletleri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Yılbaşı kutlamalarının ve piyango biletlerinin toplum üzerinde ciddi maddi ve manevi tahribatları olduğunu belirten âlimler, Müslümanları bu konularda duyarlı davranmaları ve İslam dışı işlere meyletmemeleri konusunda uyardılar.

Yılbaşı kutlamalarının son yıllarda Müslümanlar arasında artış gösterdiğine dikkat çeken Molla İsa Duman şöyle konuştu: "Birinci mevzu son zamanlarda Müslümanlar arasında yayılan kutlamalarla birlikte hindi kesmek gibi, şans oyunu oynamak gibi şeylerin İslam da yeri yoktur, caiz de değildir. Yapanda aleni günaha girmiştir çünkü Allah'ın Resulü Şöyle buyuruyor 'Sakın ha onlara benzemeye, onlara özenmeye çalışmayın kim böyle yaparsa şüphesiz ki onlardan olmuş olur.' İkincisi ise yılbaşında yapılan şans oyunlarıdır ki bunun da İslami açıdan hiç bir yeri ve caizyeti yoktur. İslam'da karşılıklı kazanç vardır. Bir yerde çalışır kazanırsın veya gider tacir olursun ticaret yaparsın kazanırsın; ama kimse gidip bir kağıt parçası alıp da kağıdın üstündeki rakamlar vasıtasıyla şans oyunuyla para kazanmaya çalışmasın kendine helal görmesin! Böyle bir kazanma, kar elde etme anlayışı İslam' da yoktur ve kumardır tamamen haramdır. Ama maalesef en çok İslam memleketinde biz bu olayı görüyoruz.

"Bu Bir Sömürüdür ve Bu Sömürüyle İnsanların Cepleri Boşaltılıyor"
Şans oyunlarına verilen paranın sömürülmekten başka bir şey olmadığını vurgulayan Duman Hoca,"Milyonlarca bilet satılıyor ve öyle insanlar biliyoruz ki yevmiye ile geçiniyor ama gidip o yevmiye ile bilet alıyor, bir anda zengin olayım hevesine kapılıyor, işte bu insanlar farkına varmadan sömürülüp cepleri boşaltılıyor. En büyük hata ve günah ise bu harama ortak olup onu milli bir değer haline getirip millileştirmektir ve böylesine büyük bir haramı millileştirmek kadar büyük bir cinayette olamaz…" şeklinde konuştu.

Devlet Milli Piyango ve İçkiden Elde Ettiği Gelirle Vatandaşlarına Haram Yediriyor
"Peki bu sömürüden elde edilen para nereye gidiyor?" diye soran Duman Hoca, "Şayet bu haram para eğer devletin kasasına gidiyorsa ve devlette bu parayla memurlarının maaşını ödüyorsa, hatta imam ve müezzinlerinin maaşını ödüyorsa bu paraların tamamı haramdır yani devlet kendi memurlarına ve çalışanlarına kendi eliyle haram yediriyor, nitekim İmam Kurtubi bu mevzuyu şöyle açıklıyor: 'Bir devletin gelirlerinin tamamı haramsa o devletten maaş almakta haramdır eğer devletin gelirinin yarısı haramsa yine o maaş haram olmuş olur şayet devlet gelirlerinin azı haramsa o zaman helal sayılır.' Yılbaşı gecesi tonlarca içki tüketiliyor o gece binlerce zina yapılıyor. Trilyonla ölçülemeyen paralar ödeniyor bu paraların hepsi bizim ödediğimiz vergilerle yapılıyor. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz Yılbaşının bize getirmiş olduğu musibetlerden bir tanesi de haksız yere elde edilen gelirin yine haksız yerde tüketilmesidir"dedi.

Gençlerin İmanı Çalınıyor
Günümüzde yılbaşıların fuhuştan, içkiden ve kumardan ibaret olduğunu belirten Molla Ali Arslan ise, yılbaşının Hz. İsa'nın doğumunun miladi yıl dönümü olduğunu ifade etti. Yılbaşı kutlamalarının küfrün bir oyunu olduğunu, Yahudi ve Hrıstiyanların Allah-u Teala'nın da beyan ettiği gibi "Onlar senden razı olmazlar, seninle mücadele ederler ta ki sen onların dinine uymadıkça " ayetinden anladıklarını ifade eden Arslan, "Bu oyunda gençlerin imanı çalınmaya çalışılıyor, gençlerimizi İslam'dan uzaklaştırmak için her türlü oyunu oynuyorlar. Kendilerine benzetmeye çalışıyorlar ama toplum bilmelidir ki Peygamber efendimiz (s.a.v) 'Kim bir kavme kendini benzetirse o kişide o kavimdendir' buyuruyor. Gençlerimiz ve büyüklerimiz kendilerini Hz. Ebubekir' e Hz. Ömer'e, Hz. Osman'a benzetmeliler kendilerini selef-i salihine benzetmeliler." dedi.

"Eğer devlet vatandaşlarına yardım etmek istiyorsa bunu haram yol olan piyango biletleriyle değil, helal yollardan yapsın." diyen Arslan"Devlet halkına haram yedirmesin! Yıllık kişi başına düşen gelirden bahsediyorlar bazen on bin dolardan söz ediyorlar bu kadarını değil sadece Müslüman fakirlere iki bin dolar da verseler yeterlidir. Hiç unutmayalım ki haramla taht kuranların sonu Ebu Cehillerin Nemrutların ve Firavunların sonu gibi olur." Şeklinde konuştu. (Zeki Aras-İLKHA)

Diğer Haberler