Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Haruna Karakoluna ağır silahlarla saldırı düzenlendi

Haruna Karakoluna ağır silahlarla saldırı düzenlendi

08 Ağustos 2012 Çarşamba 06:37
Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde HPG gerillaları Haruna Karakolu’na ağır silahlarla saldırı düzenledi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde HPG gerillaları Haruna Karakolu’na ağır silahlarla saldırı düzenledi.

Haruna Karakolu, Yüksekova yolu üzerinde Şemdinli’ye 23 km uzaklıkta bulunuyor. Gerilla eyleminde, ölü ya da yaralı olup olmadığı henüz öğrenilemedi.

Dün öğle saatlerinde HPG gerillaları Rubarok’tan Şepata karakoluna gitmekte olan askeri konvoya saldırı düzenledi. İlk bilgilere göre en az 3 asker ölürken, 3 asker de yaralandı.

Öğleden sonra ilçe merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Uluşan ve Taşlıçay köyleri arasından geçen askeri konvoya bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırının ardından askeri konvoya roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bilgi alınamadı.

Şemdinli’de 23 Temmuz’dan bu yana zaman zaman şehrin 1 km uzağında çatışmalar yaşanıyor. Türk ordusu tarafından havadan yoğun bir bombardıman yapılıyor.

HPG gerillaları 4 Ağustos günü Çukurca’da da bir çok askeri hedefe 19 noktadan saldırı düzenleyerek, 100’den fazla askeri öldürdüklerini bildirdi. En az 20 silahın ele geçirildiğini belirten HPG, bölgedeki gerilla denetiminin devam ettiğini açıkladı.

Hakkari Valiliği Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova çevresinde yedi bölgeyi sivillere yasaklayarak askeri bölge ilan etti.

YENİ BİR SAVAŞ SÜRECİ

KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı, 6 Ağustos günü yaptığı açıklamada, “Açık ki, Kürdistan’da gelişen süreç, bir savaş sürecidir. Bu kapsamda özellikle Şemzînan, Gever-Oramar ve Colêmerg-Çelê alanları başta olmak üzere tüm Kürdistan’da yeni bir savaş süreci yaşanmaktadır.” dedi.

YENİ GERİLLA TAKTİĞİ

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Sozdar Avesta da Şemdinli’de yaşananlar için “Devrimci bir operayon” diyerek, “Bu son yıllarda yapılan en büyük ve kalıcı operasyon olarak değerlendiriliyor. Adım adım bu daha da ilerletiliyor” ifadelerini kullandı. Avesta, “Artık devrimci bir hamle başlamıştır. Bir taraftan da halkımız bu hamleye katılmak için kendi demokratik özerk yönetimlerini oluşturmalıdır” diye ekledi.

HPG, “devrimci harekat” olarak adlandırdığı bu eylemlerin “yeni bir taktik” olduğunu belirtirken, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ANF’de yayınlanan mülakatında HPG gerillalarının artık Kuzey Kürdistan’da mevzilendiğini ifade ederek “Şimdi sınırın 35 km içerisindeki Şemdinli’nin etrafında gerilla vardır. Böylece artık sınır ötesi sınır berisi de hikayeye dönüşmüştür” dedi.

Karayılan, yeni dönemi şöyle ifade etti: “Gerillanın 2012 yılı itibarıyla içine girmiş olduğu yeni bir mücadele tarzı ve aşaması söz konusudur. Bu yeni mücadele aşaması bir üst aşamadır. Yani gerillanın temel taktiği olan vur-kaç taktiğiyle birlikte, birçok yerde vurup orada mevzilenme, alan hakimiyetini geliştirme biçimindeki bir taktik süreç gündemdedir. Bu çerçevede şimdi Kürdistan’da yaşanan yoğun bir savaş durumu vardır.”

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları