Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hazreti Peygamber Zazaki-Kurmanci Anlatılacak

Hazreti Peygamber Zazaki-Kurmanci Anlatılacak

14 Nisan 2012 Cumartesi 06:52
Diyarbakır Dağkapı’daki Selahaddini Eyyubi Yeraltı Çarşısı’nda yoğun bir katılımla ve Kürdce vaaz ve hutbe ile Cuma Namazı eda edildi.

Kavari: Üstünlük Takva İledir

Mela Muhemmed Kavari, Zazaki-Kurmanci vaazında takva kavramı üzerinde durarak, Allah katında insanların değerli, üstün olmalarının ölçüsünün renk, ırk, dil değil takva, yani Allah’ın emir ve yasaklarına uymada gösterdikleri titizlik ve Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakınmaları olduğunu belirtti.

Kavari, konu ile ilgili Hazreti Muhammed’in şu sözlerini aktardı:

“Nerede olursan ol Allah’a karşı takvalı ol!”

“Bir günah işlediğinde peşinden hemen bir iyilik yap ki onu gidersin.”

“İnsanlarla ilişkilerinde güzel ahlaklı ol!”

Mela Muhemmed Kavari, aramızda sevgiyi yaymalı ve güçlü bir birlik oluşturmalıyız, dedi.

Cemaatten bir Müslüman söz alarak Cuma’nın anlam ve önemine vurgu yaptı ve Diyanet İşleri Başkanı’nın Diyarbakır’a gelişine değinerek; Diyanet’in hakkı, barışı, affı savunması gerektiğini belirtti.

Hutbeden önce Mela Zahid, gelecek hafta Cuma gününün Peygamberimizin doğum gününün yıldönümü olduğunu ve saat 11:00’da başlayacak bir programla burada seydalar tarafından Hazreti Peygamber’in hayatının Zazaki-Kurmanci anlatılacağını belirterek cemaatin katılım göstermesini rica etti.

Mela Muhemmed Kavari, hem Zazaki hem Kurmanci irad ettiği hutbede, hayatın sadece bu dünyadan ibaret olmadığını, bu fani dünyadan sonra ebedi ahiret hayatının başlayacağını hatırlatarak özellikle ahireti düşünerek çalışmamız, oraya hazırlanmamız gerektiğini dile getirdi. Kavari, “Dünya işlerinde helal-haram ölçüsüne dikkat etmeliyiz. Yüce Allah, yeryüzünde fesad çıkarmayın, fesada alet olmayın, diye buyuruyor. Fesad çıkaran azaba müstehak olacak. Yüce Allah Hazreti Musa ve Hazreti Harun’u firavunu uyarmaları, hakka davet etmeleri için görevlendirdiğinde onlara: “O’na yumuşak sözle hitab edin” diyor. Bizler de özellikle ailemizle, arkadaşlarımızla, komşularımızla, Müslümanlarla ve insanlarla ilişkilerimizde esnek olmalı ve onlara yumuşaklıkla, tatlı dille hitab etmeliyiz.” dedi.

Diğer Haberler