Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
HDK 2. Genel Kurul’u başladı

HDK 2. Genel Kurul'u başladı

10 Kasım 2012 Cumartesi 13:51
Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) iki gün sürecek olan 2. Genel Kurulu başladı.

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) iki gün sürecek olan 2. Genel Kurulu başladı. Genel kurula katılım sağlayanlar ve delegeler, cezaevlerindeki süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemiyle dayanışmak amacıyla yakalarına kırmızı kurdeleler takması dikkat çekti.

HDK’nin 2. Genel Kurulu, Kocatepe Kültür Merkezi’nde yapılıyor. 17 dilde “Halkların Demokratik Kongresi” yazılı büyük pankartın asıldığı genel kurulun yapıldığı salona “Basın, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü”, “Herkese sendika, grev, toplu sözleşme hakkı”, “Roboski’yi unutmadık, unutmayacağız”, “Bedenimiz, emeğimiz, kimliğimiz bizimdir”, “Doğanın, kentin, yaşam alanlarının talanına son”, “LGBT’lilerin kurtuluşu heteroseksüelleri de özgürleştirecektir”, “Anadilde savunma ve eğitim hakkı, Öcalan’a tecride son, müzakereler başlasın” yazılı pankartlar asıldı.

Genel kurula katılan delegeler ve katılımcılar, PKK ve PAJK’lı tutsakların öncülüğünde 60 gündür süren açlık grevi eylemine dikkat çekmek ve eylemdekilerle dayanışmak amacıyla yakalarına kırmızı kurdele taktı.

Genel kurula Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Prof. Dr. Fatma Gök ve Yavuz Önen, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, HDP Kurucular Kurulu Üyesi ve aynı zamanda oyuncu-yönetmen Yusuf Çetin, Ferhat Tunç, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, HDK Genel Meclis Üyesi Akın Birdal ve yaklaşık bin delege katıldı. BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BPD Grup Başkanvekili Pervin Buldan da katılımcılar arasında.

İki gün sürecek olan genel kurulun bugünkü gündeminde genel meclis adına açış konuşmaları yapıldıktan sonra parti sunumu, konuk konuşmacılar, siyasi faaliyet raporu sunuşu ve üzerine görüşme, karar tasarıları ve bölgelerden gelen meclis üyesi seçimi gerçekleştirilecek.

Genel Kurul, yarınki gündeminde yer alan örgütlenme faaliyet raporu sunuşu ve üzerine görüşme yapıldıktan sonra gerçekleştirilecek seçimlerle son bulacak.

Diğer Haberler