Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
HDK parti kurma kararı aldı

HDK parti kurma kararı aldı

13 Mayıs 2012 Pazar 12:05
Halkların Demokratik Kongresi (HDK), AKP karşıtı ortak muhalefet geliştirilmesi gerektiğini belirterek parti kurma kararı aldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK),  parti ile ilgili aldığı kararda “bir mücadele ortaklığı ve AKP karşısında ana muhalefet olma iddiasını gerçek kılmalı, bu iddiayı inşa etmek için somut adımlar atmalıdır” dendi.

Sorunu AKP’ye indirgeyen bir anlayışla hareket ettiği görülen HDK, kendini  “Türkiyelilik” üzerinden tanımlıyor.  AKP karşısında ana muhalefet olmanın yolunun CHP ve MHP ile ortaklaşmadan geçtiği bilinirken, HDK’nin AKP karşısında CHP ve MHP’yi doğrudan mı yoksa dolaylı olarak mı destekleğeceği merak konusu oldu.  

HDK’nin yerel seçimler öncesinde Kongre niteliğini ortadan kaldırmayacağı, Kongre bünyesinde bir partinin kurulacağı ve sürecin bir takvime bağlanacağı belirtildi.

Karar metninde PKK Lideri Abdullah Öcalan yazımı "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan" olarak düzenlenirken, bu ifadenin sadece PKK tarafından kullanıldığı, objektif kaynaklar tarafından “PKK Lideri Abdullah Öcalan” şeklindeki nitelendirmenin yapıldığı ve doğrusunun da bu olduğu biliniyor.

HDK, tıkanan süreçte BDP, KCK ve DTK gibi oluşumların devamında siyasi bir manevra olarak göze çarpıyor.

Diğer Haberler