Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hewler için tek çözüm Maliki’nin gitmesi

Hewler için tek çözüm Maliki'nin gitmesi

25 Mayıs 2012 Cuma 14:50
Talabani'nin istifa resti iddiası ile alevlenen çekişme sürerken, Erbil tek çözümün Başbakan Maliki’nin gitmesi olduğunu düşünüyor.

Irak’ta merkezi hükümet ile Federal Kürdistan yönetimi arasındaki gerilim, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin, önceki gün istifa mektubunu sunduğu iddiasıyla yükselmişti.

Gerilimdeki bugünkü perde ise Federal Kürdistan Yönetimi'nin, Maliki'yi sınırlarına savaşçı güçler konuşlandırmakla suçlaması oldu. Erbil, Maliki’nin Baasçı oldukları iddiasında bulunduğu 280 komutanı üst düzey görevlere atadığı açıklamasıyla gerilim yükseldi.

Önümüzdeki günlerde Federal Kürdistan ile merkezî hükümet arasında daha büyük bir restleşmenin yaşanabileceği bildiriliyor.

Irak’ta, hem Kürdistan yönetimi hem de meclisteki Sünni El Irakiye ve Şii Sadr gruplarının Maliki’yi kişisel olarak iktidarda bırakmak istemediği, ancak Irak Başbakanı’nın ise iktidarda kalmak için Kürdistan lideri Mesud Barzani ile anlaşmaya çabalayacağı da iddialar arasında.

Öte yandan, Hukuk Devleti İttifakı, Başbakan'ın parlamento çatısı altında ve oy çokluğuyla güvenoyu alması gerektiği açıklaması yaparak Maliki'yi sıkıntıya sokacak bir açıklama yaptı. Mukteda Sadr'dan ise, Maliki'nin başında bulunduğu Ulusal İttifak'a yönelik bir uyarı geldi. Sadr, "Ulusal İttifak, Maliki’ye alternatif bulmakla sorumludur" ifadesini kullandı.

Sadr'ın Irak siyasetinde bir başka adımı ise kıyafetlere yönelik oldu. Kendisinin de tüm vekil ve bakanları kravatlı olan Sadr, "Kravat takmak mekruhtur, kravat Batı giysisidir" şeklinde fetva verdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları