Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hewler-Suriye sınır kapısı derhal açmalı!

Hewler-Suriye sınır kapısı derhal açmalı!

24 Aralık 2012 Pazartesi 08:12
Temmuz ayında kurulan Kürt Yüksek Konseyi (DBK) üyesi Ehmed Sileman, sınır kapısının açılacağı yönünde Hewler’in verdiği sözlerin henüz tutulmadığını belirtti.

Suriye geneli ve Batı Kürdistan’da soğuklar ve açlık artık ağır bir şekilde hissediliyor. Türkiye ve Federal Kürdistan Hükümeti’nin sınırlarını kapatması ile birlikte halk temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Batı Kürdistan halkı, Hewler’i sınır kapısını açmaya çağırıyor.

Birleşmiş Milletlere bağlı yardım kuruluşları, 2013 yılının ilk altı ayında 5 milyon Suriyelinin yardıma ihtiyacı olacağını açıklarken, mülteci sayısının da bir milyonu geçmesi bekleniyor. BM kurumları Cenevre’de Suriye’deki “büyük insani krize” cevap olabilmek içine 1,5 milyar dolar yardım çağrısında bulunuyor.

Şu ana kadar yapılan yardımlar ise Batı Kürdistan’a ulaştırılmadı. Bir yandan hayat pahalılaşırken, diğer yandan halk temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Elektrik ve yakıt yokluğunun yanısıra, yoğun bir şekilde ekmek ve ilaç sıkıntısı yaşanıyor. Bir parça ekmek için insanlar saatlerce kuyrukta bekliyor. Batı Kürdistan’ın dışarı ile temas kurabileceği tek kapı da, Federal Kürdistan Hükümeti tarafından kapatılmış durumda. Kürt yönetimi, kardeşlerine yönelik bu ambargonun nedenini de açıklamıyor.

Batı Kürdistan, tarım ve petrol konusunda her ne kadar tüm Suriye’yi besleyecek kadar zengin olsa da Baas rejimi, bu zenginliklerden Kürtlerin yararlanmaması için özel bir politika yürüttü. Bugün bölgede hiçbir üretim ve işletim fabrikası ya da petrol için rafineri bulunmuyor. Kürdistan’daki zenginlikleri Şam ve Halep gibi büyük kentlere taşıyan rejim, Kürtlerin işsiz kalmasına yol açıyor ve göçe maruz bırakıyordu.Mart 2011’de başlayan ve kısa sürede silahlı çatışmalara dönüşen ayaklanmalarla birlikte, yaşam koşulları hiç olmadığı kadar ağırlaştı. Batı Kürdistan her ne kadar göreceli olarak sükunet içinde yaşasa da, Türkiye ve Federal Kürdistan’ını sınırlarını kapatması nedeniyle sorunlar katlanarak arttı. İhtiyaçların başında beslenme, sağlık imkanları ve çocuk sütü geliyor.

Temmuz ayında kurulan Kürt Yüksek Konseyi (DBK) üyesi Ehmed Sileman, sınır kapısının açılacağı yönünde Hewler’in verdiği sözlerin henüz tutulmadığını belirtirken, bir kez daha çağrıda bulundu. ANF’ye konuşan Sileman, durumun çok ağır olduğunu söylerken, özellikle ilaç ve temel yaşam gereksinimlerinin çok zor elde edildiğini kaydetti. Sileman, Hewler yönetimini, sınır kapısını açmaya çağırdı.

Bir yandan yokluk yaşanırken, diğer yandan Batı Kürdistan’a taşınmak istenen temel gıda malzemeleri ve sağlık ihtiyaçları da silahlı gruplar tarafından engelleniyor ve el konuluyor. En son 20 Aralık günü silahlı gruplar Rakka ile Batı Kürdistan arasında Enisa bölgesinde Batı Kürdistan’a yönelik yardımları durdurdu. Alınan bilgilere göre Tilebyed’den gelen 10, Hama’da gelen 60 araç durdurularak, erzaklara el konuldu. (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları