Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hewler’de Kritik Toplantı

Hewler'de Kritik Toplantı

28 Nisan 2012 Cumartesi 15:35
Bağdat ile Hewler arasındaki siyasi krize çözüm bulmak amacıyla günlerdir beklenen Hewler’deki kritik toplantı başladı.

Bağdat ile Hewler arasındaki siyasi krize çözüm bulmak amacıyla günlerdir beklenen Hewler’deki kritik toplantı başladı. Şii Başbakan Nuri El Maliki’nin politikalarını tehlikeli bulan Kürdistan Bölgesi, krize bir çözüm bulunmaması halinde bağımsızlık seçeneğini önlerine koymuş bulunuyor.

Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, YNK lideri Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, El Irakiye lideri İyad Allavi, Şii lider Muktada el Sadr ve Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi katılıyor.

KDP ve YNK’nin bazı politbüro üyeleri ile Irak Parlamentosu Kürt bloğu temsilcilerinin de katıldığı, öğle saatlerine doğru başlayan toplantı basına kapalı olarak gerçekleştiriliyor. Toplantının ardından basın toplantısı yapılması bekleniyor.

MALİKİ’NİN GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

Toplantıda Irak’ta Başbakan Nuri El Maliki’nin uygulamaları sonucu yaşanan kriz ele alınıyor. Toplantıda Maliki’nin geleceğinin de tartışılacağı belirtiliyor. Zira ne Kürtler, ne laikler ne de Sadr Maliki’nin üçüncü kez başbakan olmasını istemiyor.

Kürdistan Bölgesi, Maliki yönetimini iktidarı tekelleştirerek “diktatöre dönüşmekte” olduğu tepkisinde bulunuyor.

SADR DA MALİKİ’NİN ÜÇÜNCÜ KEZ BAŞBAKAN OLMASINI İSTEMİYOR

Hewler ile Bağdat arasındaki krizin aşılması için İran’dan Kürdistan Bölgesi’ne gelen Sadr’ın da Irak hükümetinin hemen devrilmesine karşı çıktığı ancak Nuri El Maliki’nin 2014’deki seçimlerde üçüncü kez başbakan olmak için aday olmasını da reddettiği belirtiliyor.

Sadr yanlıları parlamentoda büyük Şii koalisyon içerisinde yer alıyor. Bu koalisyon 325 sandalyeden 159’unu elinde bulunduruyor. Başbakan’ı destekleyen Sadr grubu, eleştirel pozisyonlarını da sürdürüyorlar.

Mayıs 2006’dan beri aynı mevkide olan Maliki, Şubat 2011’de üçüncü kez başbakan olmayacağını söylemiş ancak sonra fikrini değiştirerek, muğlak bir pozisyon almıştı. Bu da hem Kürdistan Bölgesi hem de laik el Irakiye oluşumunun tepkisine yola açtı.

BAĞIMSIZLIK SEÇENEĞİ MASADA

Kürtler, Maliki’nin politikalarını tehlikeli bulurken, durumun bu şekilde sürmesi halinde bağımsızlık seçeneğini devreye koyacakları uyarısında bulunuyor. Bölge Başkanı Mesut Barzani, geçtiğimiz haftalarda Washington’a yaptığı ziyaret ardından, Hewler’deki toplantıda bir çözüm çıkmaması halinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini söylemişti.

8 Nisan günü El Hayat gazetesinde yayınlanan mülakatında Barzani, “Hewler’de yapılacak toplantıda “krizden çıkış için net bir takvim çerçevesinde radikal çözümler oluşturulması” gerektiğini belirterek, eğer bu toplantı gerçekleşmezse bağımsızlığı ima ederek “Başka bir karar almamız gerekecek” demişti. Barzani, “Sözkonusu olan bir şantaj veya tehdit değil. Ciddiyim, Kürt halkına dönerek, referandumla fikrini soracağım” diye belirtmişti. Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani, “Bedeli ne olursa olsun, Irak’ta diktatörlüğe dönüşü asla kabul etmeyeceğiz” diye eklemişti. ,

Barzani ayrıca 22 Nisan günü gazetecilerle yaptığı bir toplantı sırasında ABD’nin Irak merkezi hükümetine F-16 satışına karşı çıkarak, Şii Başbakan Nuri El Maliki’nin bu uçakları Kürtlere karşı kullanacağı endişesini dile getirmişti.

Maliki’nin Irak ordusunun subayları ile bir toplantı sırasında F-16’larla Kürdistan’ı vurma tehdidinde bulunduğunu söyleyen Barzani, “Bağdar ile Erbil (Hewler) arasınaki sorunlardan bahsettiler ve subaylar ona, ‘Bize emir verin, onları Erbil’den kovalım’ dedi. Maliki ise ‘F-16’ların gelişini bekleyin’ cevabını verdi” şeklinde konuşmuştu. ABD, Aralık 2011’de Bağdat’ta 36 adet F-16 satışı için onay vermişti.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları