Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hewler’deki Toplantı Sonrası Maliki’ye Uyarı

Hewler'deki Toplantı Sonrası Maliki'ye Uyarı

28 Nisan 2012 Cumartesi 18:48
Federal Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’der bir araya gelen Kürt, Şii ve Sünni liderler, Başbakan Nuri El Maliki’ye uyarıda bulunarak yaklaşımlarını değiştirmesini istedi.

Federal Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewler’der bir araya gelen Kürt, Şii ve Sünni liderler, Başbakan Nuri El Maliki’ye uyarıda bulunarak yaklaşımlarını değiştirmesini istedi.

Şii Başbakan Nuri el Maliki hükümetinin politikaları sonucu Irak’ta yaşanan siyasi krize çözüm bulmak için Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani’nin öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, YNK lideri Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, laik El Irakiye lideri İyad Allavi, Şii lider Muktada el Sadr ve Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi katıldı.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada liderleri El Maliki’yi yaklaşımların değiştirmeye çağırdı. Kürdistan Bölge Başkanlığı Büro Şefi Fuad Hüseyin’in okuduğu açıklamada, katılımcılar, “demokrasiyi tehdit eden tehlikeleri önlemek amacıyla ülke işlerinin yönetiminde demokratik mekanizmaları aktifleştirme” çağrısında bulundu.

Bu uyarı, isim vermeden Nuri El Maliki’ye yapıldı. Başta Kürtler olmak üzere toplantı katılımcılarının birçoğu, Maliki’nin koalisyon üyelerine danışmadan bir “diktatör” gibi davrandığı tepkisinde bulunuyor.

Hüseyin, “Toplantı, Erbil anlaşması, Muktada Sadr’ın açıklaması ve karar alma kurallarını belirleyen anayasanın iki maddesi ışığında, ülkenin yüksek çıkarları tehlikeye atan krize son vermek için çözümlerin bulunması gerekliliğini tartıştı” dedi.

Kadım 2010’da Maliki dahil tüm Iraklı liderler tarafından imzalanan Hewler anlaşması iktidar paylaşımını belirliyor.

Hewler’de bulunan radikal Şii lider Muktada Sadr, dört aydır süren siyasi krize çözüm bulmak için Perşembe günü 18 maddelik bir liste sundu.

Sadr, Irak hükümetinin hemen devrilmesine karşı çıkarken, Nuri El Maliki’nin 2014’deki seçimlerde üçüncü kez başbakan olmak için aday olmasını da reddediyor. İran’dan Perşembe günü gelen Sadr, kendisini Barzani ile Maliki arasında bir arabulucu olarak tanıttı.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları