Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hollanda’da Müslümanlara karşı önyargılı yaklaşım

Hollanda'da Müslümanlara karşı önyargılı yaklaşım

17 Temmuz 2012 Salı 01:21
Hollanda`nın Lahey ve Utrecht kentlerinde polisin Ramazan ayı dolayısıyla ek tedbirler alacağını açıklaması Müslümanların tepkisini çekti...

Kararla ilgili yazılı açıklama yapan Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) Müdürü Ebubekir Öztüre, Lahey ve Utrecht emniyet kurumlarının Ramazan ayında daha fazla suç olayları beklentisi içerisinde olmaları ve tedbir alma planlarının Müslüman kuruluşlar tarafından şaşkınlık ve esefle karşılandığını söyledi.

Müslümanları devlet nezdinde temsil eden CMO Müdürü Öztüre, bu tür hadiselerin İslam dinini zedelediğine vurgu yaparak, "Faslıların oruç ayını Hollanda`da geçirmelerinden duydukları endişeyle harekete geçen emniyet teşkilatı yetkililerinin bu tedbirlerini hangi kaynağa veya araştırmaya dayanarak aldıkları anlaşılmamıştır. Medyaya yansıyan ve büyük yankı bulan bu tür haberler toplumda mevcut olan tansiyonu körükler niteliktedir. Müslümanların ve İslam dininin imajı maalesef yara almıştır" dedi.

Geçen sene Rotterdam Belediyesi için yaptırılan bir araştırmada gençlerin Ramazan ayında daha az suç işlediklerinin tespit edildiğini hatırlatan Öztüre, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Toplumlarda sorunlu gençler, hangi kökenden olursa olsunlar, bu tür bayram ve kutlamalarda maalesef taşkınlıklar yapmaktadırlar. Sorunlu gruba dahil olan Müslüman gençlerin bir kısmı geçen Ramazan Bayramı`nda, eğlence yerlerinde ve sinema salonlarında hoş olmayan olaylara karışmışlardır. Ama bundan hareketle Ramazan-ı Şerif ayı ve suç olayları gibi bir ilişkilendirme kesinlikle kabul edilemeyecek bir durumdur."

Diğer Haberler