Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hoşyar Zebari: Bir olmalıyız, düşmanlara fırsat tanımamalıyız

Hoşyar Zebari: Bir olmalıyız, düşmanlara fırsat tanımamalıyız

02 Nisan 2017 Pazar 23:37
Zebari: “KDP ve KYB birlikte hareket ettiğinde Kürdistan’da çok şey kazanılmıştır. Tüm taraflar bir araya gelmeliyiz, birlik içinde hareket etmeliyiz ve fikir çatışmalarımızın düşmanlara fırsat yaratmasından kaçınmalıyız.”

Eski Irak Maliye Bakanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Büro Üyesi Hoşyar Zebari, Kurdistan24’e yayımlanan Basi Roj programında konuştu ve KDP Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) siyasi bürolarının bugün Kürdistan Başkanı Mesud Barzani başkanlığında bir araya geldiği toplantıda alınan çok önemli kararlara değindi.

GERİ ADIM ATILMAYACAK, REFERANDUM BU YIL YAPILACAK

Kerkük’te resmi kurum ve kuruluşlara Kürdistan Bayrağının asılması ve ardından yaşanan gelişmeler ile bu yıl içerisinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna ilişkin atılması gereken adımlar ve alınacak tedbirlere ilişkin önemli kararların görüşüldüğünü aktaran Hoşyar Zebari, “Referandum kararından geri adım atılmış değil, bu yıl içerisinde yapılması lazım.” dedi ve karşıt tepkilerin haksız olduğuna dikkati çekti.

Toplantıda komitenin görevleri ve referandumun zamanının da konuşulduğunu ifade eden Zebari,  “Zaman olarak herhangi bir olağanüstülük söz konusu değil, şartlar gayet uygun. Uzmanlarla da konuşularak bir plan üzerinde duruldu ancak şimdilik projenin salahiyeti açısından çok fazla açmak mümkün değil.”

HALKIN ÇIKARLARI GÖZETİLECEK

Zebari şöyle devam etti: “Kürdistan Bölgesi Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterre ile de bu konuyu konuştu.  Diğer birçok ülkelerle fikir alışverişinde bulunuldu elbet. Şu an için belki de dünya devletlerinden ciddi bir tutum beklemek zor çünkü Kürtler de kendi arasında tam bir birlik içinde değil. Bizim öncelikli hedefimiz halkın bu adımlar karşısında zarar görmemesi ve tamamen halkın istekleri doğrultusunda olması. Referandum her ülke de yapılıyor. Bu, demokrasinin bir gereğidir.”

KDP VE KYB’NİN TUTUM BİRLİĞİ İLE YOLUN YARISI KAT EDİLDİ

“Referandum sürecine girilmesi siyasi bir karardan geçer ve Kürt birliğine çok önemli bir tesir bırakacaktır. KYB ve KDP’nin ortak fikre ulaşmasıyla yolun uzun kısmını atlattığımızı düşünüyorum.” diyen Zebari, referandum kararından sonra çıkacak sonucun ardından direkt olarak bağımsız devlet ilan etmenin mecburi olmadığını ve bağımsızlık ilanının, daha ileriki aşamalarda olacağını kaydetti. Zebari, önemli olanın, halkı sesini bütün dünyaya duyurmak olduğunun altını çizdi.

Zebari, “Bu konuda Bağdat ile bir anlaşmaya varılması, uzlaşı içinde olunması en çok dilediğimiz bir durum. Bağdat’tan kötü bir şekilde ayrılmak istemiyoruz.” dedi.

ORTAK HEYET YARIN GÖRÜŞMELERE BAŞLIYOR

KDP ve KYB üyelerinden oluşan ortak bağımsızlık heyetinin yarından itibaren Kürdistan’daki diğer siyasi partileri ziyaret etmeye başlayarak bağımsızlık referandumuna ilişin görüşlere alacağını belirten Zebari,  “Ortak akıl işimizi hızlandıracaktır.” ifadesini kullandı.

REFERANDUM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİR FIRSAT OLABİLİR

“Siyasi sorunlar vardır ekonomik kriz devam ediyor, halkın standartlarının yükseltilmesi lazım; hepsi doğru ancak referandumun, söz konusu bu sorunların aşılmasında bir fırsat oluşturabilir, bir hal yolu açabilir.” diyen Zebari, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Örneğin bir Kürt birliğini oluşturabilir. Kerkük’teki bayrak mevzusu bütün Kürtleri nasıl bir arada topladıysa referandum da bizi tek çatıda buluşturabilir kanısındayım”

BU İÇ MESELEDİR, ANAYASAL HAKTIR

Bağımsızlık meselesinde dışardan gelen baskılar ve tepkilere de değinen Zebari, “Bu iç bir mevzu, kendi halkımızın kendi kararına dayanır. Anayasal haktır. Bunun için çok mücadele edildi, çalışıldı ve bu hedefe çok yakınlaştı. Bağdat da bunun Kürt halkının kendi kaderini tayin etme hakkından doğduğunu bilmeli. Anayasanın 110. Maddesinde çok açık belirtiliyor: yerel hükümetlerin haklarının ne olduğunu gözler önüne seriyor. Bu maddeden de doğan hakla da Kerkük İl Meclisi, Kürdistan Bayrağının göndere çekilmesi kararını aldı.”

BİR OLMALIYIZ, DÜŞMANLARA FIRSAT YARATMAMALIYIZ

Zebari, “KDP ve KYB birlikte hareket ettiğinde Kürdistan’da çok şey kazanılmıştır. Ama ayrıldıklarında kazanımlar da azalmıştır hatta kalkınma ve halka hizmet yavaşlamıştır. Dolayısıyla tüm taraflar bir araya gelmeliyiz, birlik içinde hareket etmeliyiz ve fikir çatışmalarımızın düşmanlara fırsat yaratmasından kaçınmalıyız.” ifadesini kullandı.

“Yakın gelecekte ilan edilmesi beklenen Kürdistan devletinde Dışişleri Bakanı olarak görev almayı düşünüyor musunuz?” sorusunu yanıtlayan Zebari, “Her şey mümkün ancak biz koltuk peşinde değil halka hizmet peşindeyiz. Partimiz ve Sayın Başkan (Barzani) bize ne görev verirse ona hazırız.” sözlerini sarf etti.  

Diğer Haberler