Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
HPG: Şemdinli ve Beytüşşebap’ta 6 asker öldü

HPG: Şemdinli ve Beytüşşebap'ta 6 asker öldü

08 Ağustos 2012 Çarşamba 21:48
HPG, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 7 Ağustos günü düzenlenen üç ayrı gerilla eyleminde 3 askerin öldüğünü, 4’ünün yaralandığını bildirirken, aynı gün Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde de 3 askerin öldüğünü duyurdu.

HPG, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 7 Ağustos günü düzenlenen üç ayrı gerilla eyleminde 3 askerin öldüğünü, 4’ünün yaralandığını bildirirken, aynı gün Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde de 3 askerin öldüğünü duyurdu. Yüksekova’da ise bir helikopterin darbelendiği açıklandı.

ŞEMDİNLİ’DE ÜÇ AYRI EYLEM

Haruna karakoluna yönelik 7 Ağustos günü saat 19.20 sularında bir eylem gerçekleştirildiğini duyuran HPG-BİM, karakolda bulunan çok sayıda bina ve mevziinin etkili bir şekilde vurulduğu bilgisini verdi. Açıklamada Türk ordusu kayıplarının tespit edilemediği bildirilirken Türk ordusunun kobra helikopterlerle alanı rastgele bombaladığı belirtildi.

Gerillaların aynı gün saat 08.30 sularında Rubarok’tan Şemdinli’ye gitmeye çalışan Türk ordusuna ait askeri bir konvoya yönelik Şapata ve Hordin köyleri arasında bir eylem gerçekleştirildiğini duyuran HPG-BİM, “Gözle görülen 2 askerin öldüğü, 4 askerin de yaralandığı eylem ardından konvoy gece geç saatlere kadar alandan uzaklaşamamıştır” denildi. Açıklamada ayrıca Türk ordusunun hem eylem yerini hem de çevre alanları obüs ve havanlarla yoğun bir şekilde rastgele bombaladığı bilgisine yer verildi.

HPG-BİM açıklamasında 7 Ağustos günü saat 19.00 sularında Şemdinli’ye bağlı Şapata köyü yakınlarında bulunan radyolink istasyonu korumasını alan askerlere yönelik de HPG gerillaları tarafından bir eylem gerçekleştirildiği ve 1 Türk askerinin öldürüldüğü bildirildi. Açıklamada bu eylem ardından da alanın rastgele obüs ve havanlarla bombalandığı kaydedildi.

Şemdinli kırsalındaki Türk ordu bombardımanları hakkında da bilgi veren HPG-BİM, Türk ordusunun 7 Ağustos günü 11.00-12.00 saatleri arasında Şemdinli’ye bağlı Gorse dağı, Ewliya Sırtları ve Ewliya boğazına yönelik savaş uçaklarıyla bir bombardıman düzenlediği kaydedildi. Açıklamada aynı alanların 7 Ağustos günü 12.00 ile 8 Ağustos (bugün) 06.00 saatleri arasında da obüs ve havan toplarıyla bombalandığı bildirildi.

YÜKSEKOVA’DA BİR HELİKOPTER DARBELENDİ

HPG-BİM, gerillaların karadan girişlere izin vermediği Yüksekova’ya bağlı Oramar ve Şitazin alanlarına havadan ulaşmak isteyen Türk ordusuna yönelik gerillaların bir eylem gerçekleştirdiğini duyurdu.

“7 Ağustos günü saat 18.00-18.30 saatleri arasında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden Oramar ve Şitazin karakollarına askeri malzeme, asker ve cephane taşıyan 5 skorsky helikoptere yönelik gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir” denilen açıklamada 1 skorsky helikopterin darbelendiği ve Türk ordusunun geri çekilmek zorunda kaldığı kaydedildi.

ÇUKURCA BOMBALANIYOR

Gerilla denetimindeki alanların yanı sıra sivil yerleşim yerlerine yönelik bombardımanlarına hız veren Türk ordusunun Çelê kırsalını on yedi saat boyunca aralıksız bombaladığı bildirildi. HPG-BİM, 7 Ağustos günü 05.00’da başlayan bombardımanın 8 Ağustos (bugün) 12.00’a kadar aralıksız devam ettiğinin duyurdu. Açıklamada bombardıman düzenlenen alanların Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı Geliye Zap, Hînê, Helwesîs, Garê ve Çiyayê Reş alanlarıyla Ertuş köyü olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca bombardıman sonucunda Hînê ve Helwesîs alanlarında başlayan orman yangınının halen devam ettiği bildirildi.(ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları