Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hrant Dink Diyarbakır’da Anıldı

Hrant Dink Diyarbakır'da Anıldı

20 Ocak 2013 Pazar 08:25
Aralarında ESP, BDP, DTK, HDK, Partizan’ın da bulunduğu birçok siyasi parti ve STK Parkorman’da bulunan Güvercin Anıtı önünde bir araya gelerek Hrant Dink’i andı.

Ermeni Gazeteci Hrant Dink katledilişinin 6’ıncı yıl dönümünde birçok ilde yapılan etkinliklerle anılıyor. Diyarbakır'da yapılan anma etkinliğinde konuşan BDP PM üyesi Şenyurt, Hrant Dink’in Türkiye’deki sembol isimlerinden biri olduğunu ifa ederek, “Hrant bütün Türkiye halkları için açık yürekle, sahici bir adalet arayışının sembolüydü. Ermeniydi ve tek tipçi zihniyet için tehlikeydi” dedi. Diyarbakır Barış Girişimi adına konuşan Koç ise, “Hrant’ı katleden zihniyet kendisini var etmeye devam etmektedir” dediği konuşmasında Paris’te 9 Ocak günü üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini kınadı.

Aralarında ESP, BDP, DTK, HDK, Partizan’ın da bulunduğu birçok siyasi parti ve STK Parkorman’da bulunan Güvercin Anıtı önünde bir araya gelerek Hrant Dink’i andı.

Hrant Dink fotoğraflarının asılarak mumların yakıldığı ve karanfillerin bırakıldığı etkinlikte, Agos Gazetesi’nin taşındı. BDP Eş Genel Başkanı Av. Meral Danış Beştaş’ın da katıldığı anma etkinliğinde BDP PM üyesi Şehbal Şenyurt açıklamada bulundu. Hrant Dink’in Türkiye’deki sembol isimlerinden biri olduğunu ifa ede Şenyurt, “Hrant bütün Türkiye halkları için açık yürekle, sahici bir adalet arayışının sembolüydü. Ermeniydi ve tek tipçi zihniyet için tehlikeydi. Bedenini aramızdan hunharca aldılar. Varlığını, düşüncelerini, samimiyetini, adalet arayışını bizden söküp alamadılar. ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ dedik çoğaldık. Hrant’ın ve Hrant gibi ölümsüzlerin hesabını sormaya devam ediyoruz” diye konuştu.

‘KÜRT HALKININ ÖRGÜTLÜ GÜCÜ BARIŞIN TEMİNATIDIR’

Telafi edilmemiş hiçbir acının üstünün uzun süre kapalı kalamayacağının altını çizen Şenyurt, Fransa’ın başkenti Paris’te 9 Ocak günü 3 Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini de hatırlattığı konuşmasında, “Önceki gün özgürlük sevdalısı 3 kadın arkadaşımızı da ölümsüzlüğe uğurladık. Sessiz gözyaşları yıllardır akan kanı yıkamaya çalışırken alandan yükselen barış taleplerini bütün Türkiye, egemenler duysun istedik. Ve kalıcı barış için gereken neyse onu yapsın istedik” dedi.

“Kürt halkının örgütlü gücü artık bu ülke halklarının barış teminatıdır” ifadesini kullanan Şenyurt, Hrant Dink’in, “Biz yaşadığı cehennemi, cennete çevirmeye talip insanlarız” sözlerini hatırlattı.

Şenyurt, barış talepleri ile mücadelelerini yükseltmeye devam edeceklerini ve Hrant Dink’in demokrasi mücadelesini unutturmayacaklarını belirterek sözlerini tamamladı.

‘HRANT’I KATLEDEN ZİHNİYET KATLİAMLARLA KENDİNİ VAR ETMEYE DEVAM EDİYOR’

Şenyurt’un açıklamasının ardından Diyarbakır Barış Girişimi adına kısa bir açıklamada bulunan Şemsettin Koç ise, Türkiye’de birçok katliam gerçekleştirildiğini ve bu katliamların faillerinin ortaya çıkarılarak cezalandırılmadığını belirtti. Hrant Dink katliamının da bu katliamlar arasında olduğunu söyleyen Koç, Türkiye Barış Meclisi’nin aktivistlerinden biri olan Hrant Dink’in halklar arasında gelişen kin ve nefret duygularının son bulması için yürüttüğü çalışmaya değindi.

Katliamın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen olayın adli bir vaka olarak geçiştirilmesini eleştiren Koç, “Hrant Dink’i katleden zihniyet, Antep bombalaması ile Güçlükonak katliamı ile Uğur Kaymaz’a 13 kurşun sıkarak, Sivas Madımak katliamını gerçekleştirerek, Roboskî’de 34 sivil savunmasız insanı uçaklarla bombalayarak kendisini var etmeye devam etmektedir” diye konuştu.

İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin Türkiye toplumunda barışa yönelik umut ışığı doğurduğunu ifade eden Koç, “Barışın egemen olmasını ve ölümlerin durmasını isteyen halkların önünde hiçbir güç çatışmaları sürdürmekte ısrar edemez” dedi.

Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesini de kınayan Koç, “Barışı amaçlarken asıl hedef demokrasi, özgürlükler, eşitlik, adalet ve insanca yaşam olmalıdır” dediği konuşmasını, Hrant Dink ve katledilen tüm insanların katillerinin bir an önce ortaya çıkarılarak cezalandırılmasını beklediklerini kaydederek tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından kitle, Hrant Dink’in 6 yıl önce katledildiği saat olan 15.15’de 15 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından alkışlarla Cigerxwen Kültür Merkezi’ne yürüyen kitle burada Hrant Dink’i anlatan belgeseli izledi. (ANF)

Diğer Haberler