Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hrant Dink’in anmasında kimlikli protesto

Hrant Dink'in anmasında kimlikli protesto

20 Ocak 2013 Pazar 00:29
İstanbul'daki Hrant Dink anmasında polis müdahale edince, insanlar kimliklerini yere atarak polisi protesto ettiler.

Hrant Dink ölümünün altıncı yıldönümünde, Agos Gazetesi önünde düzenlenen törenle anıldı. Binlerce kişi saatler, Hrant'ın öldürüldüğü 15.00'ı gösterdiğinde saygı duruşuna geçti. Konuşmaların ardından dağılan kalabalıktan Taksim'e yönelenlere polis, biber gazıyla müdahalede bulundu.

Hrant Dink anmasına katılan kitleye polis müdahale etti

Binlerce kişinin katıldığı anmanın ardından Taksim yönünde dağılan kitleye polis müdahale etti. Polisin Taksim yönünde ilerleyen gruba gaz bombası ile attığı belirtildi.

Müdahale sonrasında kitle Şişli yönüne geri döndü. Müdahalenin gerekçesini bilmiyoruz. Ancak kitle polisin bu müdahalesine tepki gösterdi. Bir kişi yere uzanarak, yolu kapattı. Polis müdahalesini protesto etti. Müdahalenin ardından ortam sakin" diyerek anlattı.

Hrant Dink'i katledilişinin 6. yılında anmak için binlerce kişi, Şişli ve Mecidiyeköy'den Agos Gazetesi'nin önüne yürüdü.

Ermeni ezgileri eşliğinde yürüyen kitle, "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz. Buradayız Ahparig" pankartı açtı, çok sayıda dilde "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant'ız", "Buradayız, Ahparig" yazılı dövizleri taşıdı.

Kortejin en önünde Dink'in eşi Rakel Dink, Kızı Delal Dink ve kardeşi Osrof Dink ile şüpheli bir şekilde öldürülen Ermeni asker Sevag Balıkçı'nın annesi Ani Balıkçı yer aldı.

Kitle, Agos Gazetesi'nin önüne ulaştığında Amerikalı dilbilimci ve yazar Naom Chomsky, BDP Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Sırrı Sakık ve gözaltında işkenceyle öldürülen Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak, Agos binasına girdi.

Ermeni gazeteci Hrant Dink'in katledilişinin altıncı yılında Agos Gazetesi'nin penceresinden dışarda bekleyen binlerce kişiye seslenen Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, dinmeyen acılarını anlattı.

Rakel Dink Hrant'ın dostlarıyla dertleşti

Dink anısına düzenlenen 19 Ocak anmalarında ilk kez konuşan Rakel Dink, şunları söyledi: "Sevgili dostlar bugün altıncı yıl oldu. Kararlılık dolu altı yıl. Hrant'ın vurulduğu yerdeyiz. Sizinle biraz dertleşeceğiz. İyilik eden yok, bir kişi bile yok. Herkes suç işliyor. Her devlet işlemeye devam ediyor. Suç ve günah, altın olsa kimse takmaz. Suç işleyenin düşüncesi de körleşiyor."

Üstünlük adına ötekileştirilenlerin yok edildiğini vurgulayan Rakel Dink, "Varolmanız, benim yok olmam üzerindense bu senin büyüklük ve üstünlüğünün ispatı değil hiçliğinin ispatıdır" diye konuştu.

Dink konuşmasının sonunda şunları söyledi: "Adalet borcumuzu, umudumuzu hatırlayarak buradayız. Yataklarımızda sevdiklerimizin elini tutarak ölme fırsatını elimizden alanlara karşı buradayız. Acımızla, onurumuzla, doğruluk ve adalet için burdayız. Burada olmaya devam edeceğiz." dedi.

Etiketler: ,,

Diğer Haberler