Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hüda-Par’dan ’Kerkük ve Bağımsızlık’ açıklaması

Hüda-Par’dan 'Kerkük ve Bağımsızlık' açıklaması

07 Nisan 2017 Cuma 19:05
Hür Dava Partisi’nden (HÜDA-PAR), Kürdistan Bölgesi’nde yapılması planlanan bağımsızlık referandumu ve Kerkük’e Kürdistan Bayrağı asılmasıyla ilgili kararlara destek verdi.

Rûdaw’a konuşan HÜDA-PAR Genel Başkan Yardımcısı Vedat Turgut, sonucu her ne olursa olsun Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak referanduma destek verdiklerini belirtti.

Kerkük meselesiyle ilgili de konuşan Turgut, “Kerkük meselesi ayrıdır, Türkiye’deki referandum meselesi ayrıdır. Kerkük meselesi de Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, Irak’ın meselesidir. Irak merkezi hükümeti Kerkük’ten Kürdistan Bayrağını nasıl kabul ediyorsa, Türkiye de sesini etmemelidir” ifadelerini kullandı.

Turgut, Türkiye’nin Kerkük’le ilgili tavrının yanlış olduğunu belirterek, “Birçok kişi Türkiye’ye, ‘Sınırında terörist olarak gördüğün PYD’nin bayrağı dalgalanıyor, sesini çıkarmıyorsun ama Kürdistan bayrağı Kerkük İl Meclisi’nin aldığı kararla dalgalanıyor, buna itiraz ediyorsun’ diye soruyor. Bu çelişkidir” sözleriyle eleştirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanının milliyetçi oyları almak için onlar gibi konuştuğunu belirten Turgut, tahminine göre bunun referandum sonrası sona ereceğini lakin sarf edilen sözlerin birlik ve beraberliğe zarar verdiğini söyledi.

Diğer Haberler