Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
HÜDA PAR’dan Serêkaniyê Açıklaması

HÜDA PAR'dan Serêkaniyê Açıklaması

28 Ocak 2013 Pazartesi 16:28
Hüda Par, Suriye Kürdistanı'ndaki Kürd kütlerin onlarca yıldır gördüğü 'zulmün görülmesi ve Kürtlerin statü taleplerine saygı gösterilmesi' gerektiğine vurgu yaptı.

Hür Dava Partisi(HÜDA PAR) Suriye Kürdistanı'nın Serêkaniyê (Rasuleyn) kentinde silahlı gruplar arasında 15 Ocak'tan bu yana devam eden çatışmalarla ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada, silahlı grupların Serêkaniyê'ye yönelmesinin düşündürücü olduğu ifade edilerek Suriye Kürdistan'ındaki Kürd kütlesinin onlarca yıldır gördüğü 'zulmün görülmesi ve Kürtlerin statü taleplerine saygı gösterilmesi' gerektiğine vurgu yapıldı.

HÜDA PAR, 15 Ocak'tan bu yana Suriye Kürdistan'ın Serêkaniyê kentinde silahlı gruplar arasında devam eden çatışmalarla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Çatışmaların durması için taraflar üzerinde etkin olabilecek kesimleri harekete geçmeye davet eden HÜDA PAR, Serkaniyê'deki çatışmaların sona ermesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu duyurdu.

HÜDA PAR tarafından yapılan açıklamada, Suriye Kürdistanı'nın Serêkaniyê (Rasuleyn) kentinde silahlı gruplar arasında yaşanan yoğun çatışmalar neticesinde, içlerinde sivillerin de olduğu yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğinin görüldüğü belirtildi.

Esad devrilmeden bazı grupların diğer muhaliflere yönelmesi düşündürücüdür

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinden de gözle görülür bir şekilde ağır silahlar ve tanklar eşliğinde yaşanan çatışmaların toplumsal huzuru bozduğu, fitne ve kaosa hizmet ettiğinin açık olduğunun belirtildiği açıklamada,"Öte taraftan Esad'ın dikta rejimine karşıtlık üzerinden silahlanan grupların Serêkaniyê'ye yönelmesi düşündürücüdür. Bu durumu emperyalist güçler ve ırkçı ülkelerce sergilenen oyunun bir parçası olarak görüyor ve derhal sonlandırılması gerektiğini düşünüyoruz.
Esad rejimi muhaliflerinden bazı grupların henüz Esad'ın dikta rejimi devrilmemişken, diğer muhaliflere yönelmesi düşündürücü ve endişe vericidir."denildi.

Bölgede çatışmaların durması için taraflara çağrıda bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Çatışmaların sonlandırılması ve bölgede huzurun sağlanması için taraflara çağrımız şudur:

1- Türkiye başta olmak üzere, bölge ülkeleri emperyalistlerin oyunlarına gelip bölgeyi yangın yerine çeviren politikalarına bir an evvel son vermelidir.

2- Suriye Kürdistan'ındaki Kürd kütlesinin onlarca yıldır yaşadığı mazlumiyet görülmeli, siyasal statü talep ve tercihlerine saygı duyulmalı, her türlü baskı ve dayatmadan kaçınılmalıdır.

3- Serêkaniyê bölgesinde çatışan silahlı gruplar çatışmaların halka yönelik faydadan çok zarar verdiğini görmeli, bölge ülkelerinin oyunlarına gelmemelidir.

4- Her düşünce ve fikirden olan kişi ve grupların Kürdistan bölgesinde faaliyet gösterme hakkını kabullenmekle beraber, daha önce de olduğu gibi bölgenin dışından gelen, bölgenin yerlisi olmayan silahlı grupların bölgeyi terketmesi ve çatışmalara son vermesi gerekmektedir.

5- PYD'nin Suriye Kürdistan'ındaki bölge halkı ve muhalif gruplar üzerindeki baskılarına bir an evvel son vermesi, Kürd halkının haklı çıkarlarını örgütsel çıkarlarından üstün görmesi ve buna ilişkin faaliyetlerde bulunması gerekmektedir.

6- PYD güçleri bölgesel dengeleri iyi okumalı, tekelci anlayışa son vermeli, bölge ülkelerini tahrik eden yaklaşımlardan sakınmalıdır.

7- Bölge ülkeleri, Kürdistan'da faaliyet gösteren yapılar ve silahlı gruplar olarak tüm taraflar, iç çatışmaların kimsenin faydasına olmadığını, gelecekte de olmayacağını görmeli, çatışmaya dayalı yaklaşım ve politikalarına son vermelidir."

"Çatışmaların durması için arabuluculuk yapmaya hazırız"

"Parti olarak bu tür çatışmaları hiçbir surette tasvip etmiyor ve bu çatışmaların durması için taraflar üzerinde etkin olabilecek kesimleri harekete geçmeye davet ediyoruz." denilen açıklamada
"Serêkaniyê'de yaşanan elim çatışmaların bir an evvel son bulması için Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) olarak her türlü desteği sunmaya ve ihtiyaç halinde arabuluculuk yapmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna deklare ediyor, bölgede barışın ve huzurun sağlanmasını Rabbimizden diliyoruz." ifadeleri kullanıldı. (Fırat Han-İLKHA)

Diğer Haberler