Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Hükümet Başörtüsü Yasağını Onayladı”

"Hükümet Başörtüsü Yasağını Onayladı"

27 Kasım 2012 Salı 12:47
TESSEP, hükümetin başörtüsü sorunun çözmede aciz kaldığı gibi, başörtüsü yasağını da onaylayarak bu zulme ortak olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin kılık kıyafetini düzenleyen yeni yönetmelikte, kılık kıyafet serbest bırakılırken, liseler için 'başı açık' ibaresinin yönetmeliğe eklenmesine tepki gösteren TESSEP Başkanı Salih Demir, hükümetin başörtüsü sorunun çözmede aciz kaldığı gibi, başörtüsü yasağını da onaylayarak bu zulme ortak olduğunu söyledi.

Liselerde başörtüsünün yasaklanması ile hangi amaca hizmet edildiğini soran Demir şunları söyledi: "Milli Eğitim yönetmeliğinde değişiklik yaparak, okullarda kılık kıyafete serbestiyeti getirdi. Ama liselerde özellikle "okul içinde baş açık" ibaresinin konulması ile başörtüsünün yasaklaması ile hangi amaca hizmet ediliyor. Böyle bir yasak getirilirken, kime soruldu, kime danışıldı. Bu okullarda okuyan halkın çocuklarına ve bunların velilerine hiç danışıldı mı? Başbakan, Milli Eğitim Bakanı çıkıp bu durumu halka açıklamalıdır" dedi.

"Hükümet Başörtüsü Sorununu Çözmede Aciz Kaldığı Gibi Yasağı da Onayladı"
Demir açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Bizler çıkarılan bu yönetmelik ile anlıyoruz ki, her seçimde başörtüsünü çözeceklerine dair söz vererek, halkın oylarını alarak, iktidara gelen hükümet artık, başörtüsü sorununu çözmede aciz kaldığı gibi, başörtüsü yasağı da onaylamıştır. Bu düşünce bir takım mihrakları da sevindirmiştir. Acaba geçen haftalarda, bazı kişilerin ayaklanıp, 'ilköğretimde başörtüsü için, okul müdürlerini bu konu için savcılığa şikayette bulunacağız' söylemlerinin arka planında yatan bir gerçek mi acaba! Tekrar ediyoruz, artık hükümetin başörtüsü sorununu çözmede aciz kaldığı bir gerçektir." diye konuştu.

Bir haber sitesinde Milli Eğitim Bakanlığı'ndan üst düzey bir bürokratın, "yönetmelikle sadece İmam Hatip Okullarında isteyen öğrenciler ile diğer okullarda Kur'an dersleri sırasında başın kapalı olabileceğini onun dışında açık olmasının hüküm altına alındığı" yönündeki sözlerini de hatırlatan Demir, oysa hükümetin açıkça başörtü önündeki engelleri kaldırıyorum, başörtüsü de serbest bırakılan kıyafetler arasındadır diyebilmeliydi" ifadelerin kullandı.

"Mücadelemiz, Başörtüsü Sorunu Bitene Kadar Devam Edecek"
Açıklamanın sonunda, TESSEP olarak bu işin peşinin bırakmayacaklarını belirten Demir şunları söyledi: "TESSEP olarak bilinsin ki, bu konudaki mücadelemiz bu sorun çözülünceye kadar devam edecektir. Bu vesile ile bu yasağa vesile olanları kınıyoruz. Ve son olarak, tüm Müslüman kardeşlerimizi, bu konuya duyarlı Sivil Toplum Kuruluşlarını, öğrenci velilerini bu konuya hukuki düzeyde tepki göstermeye davet ediyoruz." dedi. (A. Hakim Kurt - İLKHA)

Diğer Haberler