Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Hükümete Çağrı: Toplumsal Barışta Samimiyet Göster!

Hükümete Çağrı: Toplumsal Barışta Samimiyet Göster!

19 Ocak 2013 Cumartesi 09:51
İHD, ÇHD ve KESK İzmir Şubeler Platformu üyeleri, İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’da yapılan ev ve büro baskınları sonucu gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Konak eski Sümerbank önünde bir araya gelen kurum üye ve temsilcileri, “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “1974 Beri Susmadık, Susmayacağız” yazan pankartlar açarak, “Faşizme karşı omuz, omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde sloganlar attı.

Burada basın açıklamasını okuyan ÇHD İzmir Şube Başkanı Nergis Tuğba Aslan, bugün sabaha karşı 7 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen polis operasyonlarında aralarında 20 avukatın da bulunduğu yüze yakın kişinin gözaltına alındığını belirterek, gözaltı işleminin hukuka aykırı şekilde, kapılar kırılarak yapıldığını söyledi.

Aslan, ‘konutta, işyerinde veya diğer kapalı yerlerde gece vaktinde arama yapılamaz’ şeklindeki yasaya rağmen tüm aramaların gece yapıldığını kaydederek, “İzmir’de de aralarında ÇHD İzmir Şube Öğrenci Komisyonu üyesi olan Eylem Mahanda ile Eğitim-Sen üyeleri Serap Dursun ve Zeynep Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştır. Aynı yasaya aykırı uygulamalar İzmir’de de gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Devletin tüm ‘illegal yöntemleri’ kullanarak muhaliflere saldırdığını ifade eden Aslan, uygulamanın yeni olmadığını, KCK adı altında yürütülen operasyonlarda 70’e yakın avukatın gözaltına alındığını, bunlardan 38’inin tutuklandığını vurguladı.

“Ülkemiz adli mekanizmasının parmağı, bugün bir kez daha hükümetin tetiğine dokundu” diyen Aslan, devletin yasalarda ‘terör’ diye tanımlanan fiilleri işlemeye devam ettiğini söyledi.

Hükümete, “Toplumsal barışın tesisinde samimiysen bunu pratikte göstermelisin” diye seslenen Aslan, gözaltına alınan arkadaşlarının akıbeti konusunda tüm toplusal kesimleri duyarlılığa çağırdı. (ANF)

Diğer Haberler