Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İade korkusuyla Kürt olduklarını gizlemişler

İade korkusuyla Kürt olduklarını gizlemişler

11 Eylül 2012 Salı 10:13
İzmir’deki tekne faciasında yaşamını yitiren 61 mültecinin çoğunun Esad’ın zulmünden kaçan Kürtler olduğu, ancak iade edilme korkusuyla Türkiye’de kimliklerini gizledikleri ortaya çıktı.

İzmir’deki tekne faciasında yaşamını yitiren mültecilerin çoğunun Suriye Kürtleri oldukları ancak Türkiye’nin onları kaçtıkları Esad’a iade edebileceğinden korktukları için kendilerini Afgan ve Filistinli olarak tanıttıkları ortaya çıktı.

Kürt olduklarını saklamışlar

Tekne faciasında yaşamını yitiren yakınlarının cenazesini almak için Amûde’den gelen K. Muhammet, tekne faciasında kızı Rodin Muhammet, damadı Azad Hasan, üç aylık torunu Lara Hasan, kardeşi Serdar Muhammet, kardeşinin eşi Reca Süleyman Ahmet, yeğenleri Ahmet, Midya, Yezdin, Pervin, Bezani Muhammet olmak üzere toplam 10 yakınını kaybettiğini söyledi. K. Muhammet, tekne faciasında yeğeni Dilaver ve Ahmet Muhammet’in sağ kurtulduğunu kaydetti. Kızı, damadı ve kardeşinin daha iyi bir yaşam koşullarına sahip olmak amacıyla Suriye’den güç ettiğini ifade eden K. Muhammet, damadı ve kızının Ramazan Bayramı’ndan 2 gün önce, kardeşi ve ailesinin de 2 ay önce kendi pasaportlarıyla Riha’daki (Urfa) sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaparak İstanbul’a gittiklerini söyledi.

Bir hafta önce getirilmişler

K. Muhammet, İstanbul’a gelen yakınlarının kaçak yollardan önce İtalya’ya oradan Almanya ve Fransa’ya geçmek istediklerini ancak onları Avrupa’ya götürecek kişi veya kişilerle çıkan anlaşmazlıktan dolayı, yakınlarının bir hafta önce İzmir’e geldiklerini aktardı.

Kürtler topraklarından koparılıyor

Konuyla ilgili konuşan BDP İzmir İl Eşbaşkanı Fuat Mikailoğlu, tekne faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulunarak, kurmuş oldukları komisyon üzerinden mültecilere hukuki olarak destek olmak istediklerini ancak yardım taleplerinin yetkililer tarafından engellendiğini ifade etti. Mikailoğlu, yardım taleplerinin reddedilmesinden dolayı kuşkularının arttığını, akıllarına “Acaba bir şeyler gizleniyor mu” sorusu geldiğini dile getirdi. Kürtlerin kendi topraklarından kaçması için adeta teşvik edildiklerini belirten Mikailoğlu, “Edindiğimiz kadarıyla bazı çevrelerin, göç eden kişilere Avrupa'da daha güzel bir yaşam olduğunu söyleyerek Suriye’deki Kürtlerin yaşadıkları yerleri terketmesine ön ayak olduklarını öğrendik” dedi. Batan teknede sağ olarak kurtulan bazı Kürt mültecilerin kendilerine Afganistanlıyım, Filistinliyim demelerinin nedeninin Esad rejimine teslim edilme korkusu olduğunu vurgulayan Mikailoğlu, bu kişilerin asker kaçağı ve Esad rejiminden kaçan kişiler olduğunu kaydetti.

Türkiye’den AB’ye kaçak göç arttı

Suriye savaşıyla birlikte Türkiye üzerinden Avrupa Birliği ülkelerine kaçak göçün arttığı bildirildi. Göçmen hakları konusunda çalışma yürüten kuruluşların temsilcileri son dönemde Türkiye’den Yunanistan ya da İtalya’ya geçmeye çalışan kaçak göçmenlerin artan oranda hayatlarını kaybettiklerini ifade ediyor. Suriye konusu son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu yıl yayınladığı ve 185 ülkeyi kapsayan raporda da yer aldı. Raporda sadece 33 ülkenin insan ticaretine son vermek için yayımlanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi gibi mevcut uluslararası bildirilere uyduğu belirtildi.(DİHA)

Diğer Haberler