Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
IAEA: İran’la anlaşma imzalamaya yakınız

IAEA: İran’la anlaşma imzalamaya yakınız

22 Mayıs 2012 Salı 14:13
IAEA Başkanı Yukiya Amano, İran’la anlaşma imzalamaya yakın olduklarını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Yukiya Amano, Tahran’da yaptığı görüşmeler ardından, nükleer programı konusunda İran’la anlaşma imzalamaya yakın olduklarını söyledi.

IAEA Başkanı Amano, anlaşmanın, Tahran’ın IAEA ile nükleer faaliyetler konusundaki incelemelere işbirliğininin artmasına yardımcı olacağını belirtti. Amano, İran’la anlaşmanın ‘yakın zamanda’ imzalanmasını beklediğini kaydetti.

ABD ve müttefikleri İran’ı nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçluyor. Tahran ise nükleer programının sivil amaçlı olduğunu söylüyor.

Tahran dönüşünde Viyana’da açıklama yapan IAEA Başkanı Amano, “Sonuçlandırma ve anlaşmayı imzalama kararı alındı..Ben oldukça yakın zamanda imzalanacağını söyleyebilirim” dedi. Amano, İran nükleer baş müzakerecisi Saed Celili ile Tahran’da yapmış oldukları görüşmede, “Bir birimizin pozisyonunu daha iyi anladık” diye konuştu.

Amano ayrıca görüşmelerde Parchin askeri üssünün de gündeme geldiğini belirterek, bunun anlaşmanın bir parçası olacağını kaydetti.

IAEA Başkanı Amano İran’la anlaşmaya vardıklarını açıklamasından saatler önce ABD Senatosu, nükleer programından vazgeçmesi için İran'a karşı yaptırımları sertleştirmeyi öngören bir yasa tasarısını onayladı. İran Devrim Muhafızları’nı hedef alan yeni yaptırımlarda bu kurumun petrol ihracındaki rolü üzerinde durulacak. Yasa tasarısı ayrıca ABD'de kayıtlı şirketlere, İran ile ilgili ticari işlerinde yetkililere bildirimde bulunma zorunluluğu getiriyor.

ABD Başkanı Barack Obama geçen yıl, İran merkez bankası ile iş yürüten şirket ve yabancı kuruluşlara karşı Amerikan hükümetinin harekete geçmesine izin veren düzenlemeleri onaylamıştı.  ANF

Diğer Haberler