Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”İbadet ve Hürriyet Güvence Altına Alınmalı”

"İbadet ve Hürriyet Güvence Altına Alınmalı"

10 Aralık 2012 Pazartesi 21:34
Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ibadet ve hürriyet güvence altına alınması gerektiğini belirtti.

Batman Barosu, Dünya İnsan Hakları Günü ve yasaklanan başörtüsü yasağı ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim, Türkiye'de başta yaşam hakkı olmak üzere, düşünce ve ifade özgürlüğü, din ve vicdan özgürlüğü, çalışma ve eğitim haklarında ciddi sorunlar yaşanmaya devam edildiğini söyledi.

Kürt meselesinin siyasal bir mesele olduğu kadar insan hakları sorunu olduğu gerçeğinin göz ardı edildiğini kaydeden Sevim, "Seçmeli dil dersinin, Anadilde eğitim hakkının yerine ikame edilmesi ise kabul edilecek bir yaklaşım değildir" dedi.

Sevim, "Siyasal iktidar Türkiye'de inanç özgürlüğü konusunda bir sembole dönüşmüş olan başörtüsü sorununun geçiştirerek/erteleyerek gerektiğinde kullanılacak siyasal bir sembole dönüştürmüştür. Siyaset hayatın her alanına sirayet etmiş iken bir tek başörtüsü üzerinden nötr alanlar yaratma çabası samimi değildir. Bu nedenle kamusal hayat da dahil olmak üzere hayatın her alanında başörtüsüne serbesti tanınması inanç ve fikir özgürlüğünün bir gereğidir" şeklinde konuştu.

(Veysi Rüzgar-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları