Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İçişleri Bakanlığı Roboski’ye gidişleri yasakladı!

İçişleri Bakanlığı Roboski'ye gidişleri yasakladı!

27 Aralık 2012 Perşembe 11:49
Roboski'ye gidişlere izin vermeyen jandarma İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği genelge doğrultusunda Roboski'ye gidişlere izin vermeyeceklerinin bilgisini verdi.

Roboski’de katledilen 34 kişiyi anmak için yola çıkan Sosyalist Gençlik Federasyonu üyeleri Kasrik Boğazı’nda durduruldu. Jandarma, İçişleri Bakanlığı’nın Roboski’ye gidişlerin yasaklandığına dair genelgesini gerekçe gösterdi.

Roboski katliamının yıldönümü nedeni ile Roboski'ye gitmek için yola çıkan Sosyalist Gençlik Federasyonu üyeleri Şırnak girişindeki Kasrik boğazında jandarma tarafından durduruldu. Roboski'ye gidişlerine izin vermeyen jandarma İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği genelge doğrultusunda Roboski'ye gidişlere izin vermeyeceklerinin bilgisini verdi.

Roboski’de 28 Aralık 2011 gecesi savaş uçaklarının bombardımanı sonucu çoğu çocuk 34 sivilin katledilmesinin yıldönümünde Sosyalist Gençlik Federasyonu üyeleri başta İstanbul olmak üzere birçok kentten otobüslerle Roboski’ye doğru yola çıktı.

Şırnak'a ulaşan federasyon üyeleri, sabah saat 04.00 sularında Şırnak girişindeki Kasrik Boğaz'ında jandarma tarafından durduruldu. Jandarma İçişleri Bakanlığı'nın kendilerine Roboski'ye gidişlere izinin verilmeyeceğine dair genelge gönderdiğinin bilgisini vererek federasyon üyelerinin Roboski'ye gidişlerine izin vermedi.

SGDF Başkanı Ali Tektaş ve beraberindeki SGD'lilerin jandarma komutanıyla yaptığı görüşmeden bir sonuç çıkmadı.

Görüşme sonrasında açıklama yapan Tektaş, engele gerekçe olarak İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinin gösterildiğini söyledi, "Bakanlık bu genelge ile 26-28 Aralık'ta Roboskî'de anma yapılmasını yasaklamış" dedi.

Roboskî'ye gitmekte kararlı olduklarını belirten Tektaş, şöyle konuştu: "Şu an Roboskî'de olan CHP ve HDK milletvekilleriyle görüşerek konuyu bildirdik. Onlar bu konuda görüşmeler yapacaklar. SGDF olarak Şerafettin Elçi'nin cenazesine katılıp taziye çadırını ziyaret edeceğiz. Cenazenin ardından Roboskî'ye gidecek olan diğer kurum ve heyetlerle birlikte yola çıkacağız" dedi.

Açıklamanın ardından sosyalist gençler, Elçi'nin cenazesine katılmak üzere Cizre'ye geçti.

Diğer Haberler