Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İdam Tehdidi Altındaki Muradi İçin Duyarlılık Çağrısı

İdam Tehdidi Altındaki Muradi İçin Duyarlılık Çağrısı

08 Ocak 2013 Salı 12:35
Lokman ve Zanyar Muradi’nin aileleri, “Suçlu olan çocuklarımız değil, asıl suç insanlık dışı bir ceza olan idamdır” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

İran’ın idam etmeye hazırlandığı amcaoğulları Lokman ve Zanyar Muradi’nin aileleri, “Suçlu olan çocuklarımız değil, asıl suç insanlık dışı bir ceza olan idamdır” diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.Bu arada Zanyar Muradi'nin 18 yaşın altında olduğu öğrenildi.

İran rejiminin Kürtler üzerindeki idam tehdidi devam ediyor. Son olarak İran'ın Kerec kentindeki "Gewher Deşt" cezaevinde tutulan iki Kürt siyasetçi Lokman ve Zanyar Muradi’nin önümüzdeki günlerde idam edileceği ileri sürüldü.

Amca çocukları olan Muradi’lerden Zanyar Muradi’nin babası İkbal Muradi, iran rejiminin çocuklarını idam ettitmek için formaliteler uydurmaya çalıştığını söyledi. Baba Muradi, yeğeni ve oğlunun tutuklanma gerekçelerini şöyle anlattı: “ Önce çocuklarımız İngiltere’nin ajanı ve Muhalif Kürt örgütlerle ilişkileri var diye tutuklandı. Daha sonra İmam Cuma’nın oğlunun öldürülmesinden sorumlu tutularak yargılandı. 15 dakikalık formalite bir yargılama ile idam cezasına çarptırıldılar. En son İran İstihbarat Bakanlığı İmam Cuma’yı Tahran’a çağırarak çocuklarımız üzerine ifade vermeye ikna etmek istiyor. Müslümanlıkta iftira günahtır. Umarım imam bu günaha girmez. Çocuklarımız zindanda aylarca insanlık dışı işkencelere maruz kaldılar. Sözde suçlarını itiraf ettirmek istediler. Ancak şu ana kadar suç unsuru sayılabilecek herhangi bir şey bulamadılar. Siyasi tutsaklara yönelik baskılar da siyasi yaklaşımlardır. İran rejimi artık kendisi gibi düşünmeyen insanlara karşı tahammüllü olmak zorundadır.”

   

ANNE AMİNA’DAN DUYARLILIK ÇAĞRISI

Zanyar Muradi’nin annesi Amina Qadiri de insan hakları savunucularına duyarlılık çağrısında bulundu.

Amina Qadiri,oğlu Zanyar’ın halen 18 yaşını doldurmadığına dikkat çekerek, oğlunun herhangi silahlı eyleme katılmadığını söyledi. Anne Amina devamla şunları dile getirdi: “Oğlum sadece Kürt olduğu için İran rejimi tarafından idam cezasına çarptırıldı. Mahkeme tarafından suç unsuru sayılabilecek hiç bir delil olmamasına rağmen çocuklarımız dış güçlerin ajanı suçlamasıyla töhmet altında bırakılmak isteniyor. Lokman ve Zanyar’a işkence ve insanlık dışı muamelelerle bazı suçlar kabul ettirmek istemişler. Haksız yere tutulan ve idam cezasına çarptırılan çocuklarımız için demokratik kamuoyu ve insan haklarını savunucularını duyarlı olmaya çağırıyoruz. Suçlu olan çocuklarımız değil, asıl suç insanlık dışı bir ceza olan idamdır. Herkesi İran rejiminin idam cezasına karşı seslerini yükseltmeye çalışıyorum.”

2007’DEN BERİ 10 SİYASİ TUTSAK İDAM EDİLDİ

İran rejimi 2007’den bu yana en az 10 Kürt siyasi tutsağı idam etti. 27 Ocak 2011’de Doğu Kürdistan’ın Şino kenti nüfusuna kayıtlı Ferhad Tarim isimli İran Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üyesini Urmiye cezaevinde idam etmişti. 5 Ocak’ta Hüseyin Xizri isimli siyasi tutsak, Urmiye cezaevinde gizlice idam edildi, infazı 15 Ocak günü ortaya çıktı.

Hasan Hikmet Demir 2007 yılında ilk edam edilen PJAK militanı olurken, 11 Kasım 2009’da İhsan Fetahiyan, 6 Ocak 2010’da Fesih Yasemini, 9 Mayıs 2010 günü ise Kürt öğretmenler Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili, Eli Heyderiyan ve Şirin Elem Hulu idam edildiler.

26 KÜRT SİYASİ TUTSAK İDAM TEHDİDİ ALTINDA

İran cezaevlerinde her an idam edilme tehdidi altında olan 26 Kürt siyasi tutsak bulunuyor. Şêrko Mearifî, Hebîbûlla Letîfî, Samî Husênî, Cemal Mihemedî, Rustem Erkiya, Mistefa Selîmî, Enwer Rostemî, Îrec Mihemedî, Mihemed Emîn Agûşî, Ehmed Pûladxanî, Hesen Tale'î, Ezîz Mihemedizade, Hebibulla Gulperîpûr, Ebdûlah Sirurî, Reşîd Axkendî, Loqman Muradi, Zanyar Muradi, Bextiyar Mimari, Hoşeng Rezayi, Sirwan Nijawi, İbrajim İsapur,Simko Xurşidi, Saman Neyîmî, Mensûr Arwend, Sîrwan Nejad ve Îbrahîm Îsa.  (ANF)

Diğer Haberler