Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İdareciler öğretmenliğe dönüyor, okullar müdürsüz kalabilir

İdareciler öğretmenliğe dönüyor, okullar müdürsüz kalabilir

05 Ekim 2012 Cuma 02:40
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni eğitim sistemiyle birlikte oluşan norm fazlası sınıf öğretmenlerinin mağduriyetini gidermek için yan dalda branş öğretmenliğine geçiş hakkı tanıdı.

Birçok sınıf öğretmeni çeşitli sebeplerle sınıflarını bırakarak kendi alanında öğretmenliğe geçmeyi tercih etti. Bu haktan yararlanabilen okul müdürleri de yan dal branş öğretmenliğini seçince öğrenciler öğretmensiz, okullar da yöneticisiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Ayrıca yeni sistemde okulların ayrılmasından dolayı ilkokulda müdürlük yapan biri, ortaokulda öğretmenliğe geçerse müdürlüğü düşüyor. Birçok okul müdürü ise yoğun iş temposu ve yeni sistemden dolayı yöneticilik yerine kendi branşında öğretmenliği tercih ediyor.

İstanbul'da okul müdürlüğü yapan İ.Ç., tanınan hak sayesinde yan dalı olan Türkçe öğretmenliğini tercih etmiş. Daha önce görev yaptığı okul ilköğretim kategorisindeyken yeni sistemle birlikte ilkokul ve ortaokul şeklinde ayrılmış. Kadrosu ilkokulda olan İ.Ç., ortaokulda öğretmenliği seçtiği için müdürlüğü kadro farkından dolayı düşmüş. Kendi isteği ile öğretmenliğe geçtiğini ifade eden İ.Ç., "Müdür ortaokuldaysa ve branş değişikliği yapmışsa onun kadrosu düşmüyor. Kadronuzun nerede olduğuna bağlı, hem yöneticilik hem öğretmenlik yapan arkadaşlarım da var." şeklinde konuşuyor. Düzenleme yapılmadığı takdirde bu durumdaki müdürlerin idarecilik yetkisi düşecek. Okuldaki en kıdemli müdür yardımcılarından biri göreve talip olursa yerine o geçecek. E.K. isimli okul müdürü de kendi isteğiyle okulunda beden eğitimi öğretmenliğini tercih ettiğini söylüyor. Alan değişikliği isteği kabul edilirse okulunda yönetici boşluğu oluşacak. E.K. öğretmenliğin okul yöneticiliğine göre daha stressiz olduğu için alan değişikliği yaptığını vurguluyor.

Tercihlerin sonuçları henüz açıklanmadığı için alan değişiklikleri gerçekleştirilmedi. Boğaziçi Eğitimciler Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Akbaba, bu durumla ilgili yeni bir çalışma yapıldığını belirtiyor. Alan değişikliğinin temel sebebi olarak idareciliğin yorucu bir görev olmasını gösteren Akbaba, müdürlüğün yoğun iş temposundan dolayı istenmediğini kaydediyor. Müdürlerin fazla mesai yapmasının da bunda etkili olduğunu ifade eden Akbaba, "Öğretmenlik yöneticiliğe göre daha cazip geliyor. İdareciler çok yoğunlar." şeklinde konuşuyor.(Zaman)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05