Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İdris Baluken: Sorunların özünde tekçi zihniyet yatıyor

İdris Baluken: Sorunların özünde tekçi zihniyet yatıyor

03 Ocak 2013 Perşembe 18:50
BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, ''Kamu Hizmetlerinin Anadillerde Yerine Getirilmesi''ne ilişkin verdikleri kanun teklifiyle ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Abdullah Öcalan ile yeniden görüşmelerin yapıldığı iddialarına ilişkin açıklamada bulunan BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, ''Hükümet, samimi bir çalışma ortaya çıkmasını istiyorsa kendini muhatap olarak tanımlamalı, siyasi irade ortaya koymalı, yapılan görüşmeleri kamuoyuyla paylaşmalı'' dedi.

BDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, ''Kamu Hizmetlerinin Anadillerde Yerine Getirilmesi''ne ilişkin verdikleri kanun teklifiyle ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenledi. 90 yıldır yaşadıkları sorunların özünde tekçi bir anlayışın, farklı kültür, din ve dilleri tek bir üst kimlik altında birleştirerek yasaklayan zihniyetin yattığını belirten Baluken, kanun tekliflerinin, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarını da rahatlatacağını söyledi.

BDP'nin müzakere sürecinin içinde yer alıp almadığına ilişkin bir soru üzerine Baluken, BDP'nin mutlaka sürecin içinde olması gerektiğini ifade etti. Baluken, kilit noktanın görüşmenin gerçekleşmesi olduğunu belirterek, BDP heyetinin, İmralı'da Öcalan ile görüşmesi ve İmralı'da görüşmeler varsa içeriğiyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmesinin son derece önemli olduğunu söyledi.

Bugüne kadar İmralı'da görüşmelerin yapılıp yapılmadığı, heyette kimlerin olduğuna dair kendilerine bilgi aktarılmadığını belirten Baluken, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Hükümet'in yeni bir yol haritası varsa, siyasi irade ortaya koyması, yapılan görüşmeleri kamuoyuyla paylaşması gerekiyor. Bugüne kadar Hükümet'in uygulamasına baktığımızda yeni bir müzakere, diyalog sürecini kendi politikasına yansıttığını görmüyoruz. Hükümet'in hala kafasının karışık olduğunu, bu konuyla ilgili somut politika belirlemediğini görüyoruz. Başbakan ve danışmanının, dil ve üslubuna, sürece denk düşecek şekilde göz atmaları gerekir. Dil ve üslup, müzakere sürecine gidecek bir dil ve üslup değil. Hükümet, samimi bir çalışma ortaya çıkmasını istiyorsa kendini muhatap olarak tanımlamalı. 'Hükümet olarak bu sorunun müzakere ve diyalogla çözümünde, muhataplık rolümü açıklıyorum, en umutsuz koşullarda bile siyasi kararlılık ortaya koyacak şekilde irade beyanında bulunuyorum' demeli. 'Görüşmeleri devlet yapıyor' gibi samimiyetsiz tavırdan bir an önce uzaklaşmalıdır. Bütün dünyada bu görüşmeler nasıl yapılmışsa ülkemizde de aynı şekilde ilerlemeli.''(ANF)

 

Diğer Haberler