Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İdris Naim Şahin, BDP’ye saldırıları savundu

İdris Naim Şahin, BDP’ye saldırıları savundu

28 Ağustos 2012 Salı 00:15
BDP binalarına yönelik saldırılara destek veren Şahin, “Bu tepki öfkeye dönüştü. Bunlar örgüte, onun eylemlerine duruş açısından beklediğimiz, hatta doğru bulduğumuz tepkilerdir, duyarlılığın ifadesidir. Tepkiye evet, öfkeye evet” dedi.

Hükümetin BDP’ye yönelik halkı kışkırtmaya varan açıklamaları sürüyor. Arınç’ın linç fetvalarından sonra ırkçıları Kürtlere saldırmaya davet eden bir açıklama da Şahin’den geldi. BDP binalarına yönelik saldırılara destek veren Şahin, “Bu tepki öfkeye dönüştü. Bunlar örgüte, onun eylemlerine duruş açısından beklediğimiz, hatta doğru bulduğumuz tepkilerdir, duyarlılığın ifadesidir. Tepkiye evet, öfkeye evet” diyerek ırkçılara yeni saldırı talimatı verdi.

STK’ler: Bakan İdris Naim Şahin derhal görevden alınsın

Bakan Şahin’in son açıklamaları STK’lerin büyük tepkisine neden oldu. Şahin’e tepki gösteren Bölge’deki sivil toplum örgütleri, “Şahin için söylenecek söz yok, sözler bitmiştir. Hükümet Şahin’i derhal görevden almalıdır” çağrısında bulundu.

İdris Naim Şahin BDP’ye saldırıları savundu: Organizatör kendisini ele verdi!

AKP hükümetinin son dönemlerde BDP’ye yönelik halkı kışkırtmaya varan açıklamaları sürüyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, HPG’nin yol kontrolüne takılan BDP ve DTK’nin de içinde bulunduğu heyete yönelik, “Bu insanları kucaklamak, Allah’tan korkmamaktır. Bunları kimse sevmiyor bu ülkede” demesi ve bununla da kalmayıp “Ayağınızı denk alın. Devletin gücüne karşın elimizdeki bütün imkanlarla elbette ki mücadele ederiz” tehdidinde bulunmasının üzerinden çok geçmemişti ki bir açıklama da ırkçı söylemleriyle dikkat çeken İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’den geldi.

İdris Naim Şahin, Dîlok’taki (Antep) patlamanın ardından BDP binalarına yönelik saldırıları destekledi. Şahin, Colemêrg’de (Hakkari) çıkan çatışmada yaşamını yitiren Hüseyin Çetin’in Lapseki ilçesindeki ailesini ziyaret ettikten sonra TRT haber kanalına yine çok tartışılacak açıklamalarda bulundu.

Duyarlılığın ifadesiymiş

Dîlok saldırısını değerlendiren Bakan Şahin, uzun süredir devam eden “KCK” operasyonları ile eylemlerin azaldığını savunarak, “Bu operasyonlarda adli takip süreci devam edecektir, devam etmektedir” dedi. Saldırının hemen ardından olayı kınayan BDP’yi hedef gösteren Şahin, patlamanın ardından BDP binalarına yönelik saldırıları destekleyerek şunları söyledi: “Gaziantep’te olay anını müteakip sıcak saatlerde, halkımızın bir tepkisi ortaya çıktı. Hatta bu tepki öfkeye dönüştü. Bunlar örgüte, onun eylemlerine duruş açısından beklediğimiz, hatta doğru bulduğumuz tepkilerdir, duyarlılığın ifadesidir. Bu tür olaylarda, bizim örgüte yönelik tepkimizi vermemiz, ona yönelik öfkemizi ifade etmemiz çok doğru ve doğal bir şey, hatta gerekli. Tepkiye ‘evet’, öfkeye ‘evet’.”

Bakanın sesine kulak verdiler

Günlerdir BDP’ye yönelik gerçekleştirilen saldırılar, AKP hükümetinin desteğiyle birlikte devam etti. Saldırıların bu defaki hedefi BDP Osmaniye il binasıydı. Binaya giren bir grubun saldırıyı gerçekleştiremeden olay yerine gelen polis tarafından karakola götürüldüğü öğrenildi. BDP Osmaniye İl Başkanı Maşallah Çetin, binanın altında toplanan ırkçı grupların da polis tarafından dağıtıldığını ifade etti. Grubun binaya cop bıraktığı kaydedildi.

Şahin derhal görevden alınsın

Dîlok’taki patlamanın ardından BDP’ye yönelik saldırıları destekleyen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e Amed’de bulunan sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi.

Şahin bir faciadır

İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici, Bakan Şahin’in yaptığı açıklamaları şiddetle ve nefretle kınadıklarını söyledi. Bakanlığa geldiği günden bu yana Şahin’in ayrımcı, şoven ve faşist bir dil kullandığını kaydeden Bilici, BDP’nin yöneticilerine, binalarına ve kadrolarına 2009’dan beri Şahin’in talimatı ile defalarca saldırıların yapıldığını hatırlattı. “Şahin bir faciadır” değerlendirmesinde bulunan Bilici, İdris Naim Şahin’in gücünü Başbakan'dan aldığının altını çizdi.

Saldırılar sistematik

Açıklamalarla hedef tahtasına konulan BDP’nin geçmişten bugüne barışçıl bir dil kullandığını ve toplumsal barışı sağlamak için çalışmalar yürüttüğünü vurgulayan DİSK Amed Şube Başkanı Salih Doğru ise şunları söyledi: “Yapılan açıklamalar ile BDP hedef tahtasına konmuştur. Bu saldırılar hükümet nezdinde sistematik bir şekilde yürütülüyor. Bunun açık kanıtı bu hükümetin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yapılan saldırılara destek vermesidir. Bu kabul edilemez bir durumdur. Bakan açıkça yapılan saldırıları legal kılmaya çalışmıştır. Yapılan açıklamaların amacı BDP’yi illegalize etmek ve meclis dışarısında bırakmaktır.”

Şahin için söylenecek söz yok

Tüm-Bel-Sen Amed Şube Başkanı Medeni Alpkaya da yapılan saldırıyı kınadıklarını belirterek, “Böylesi yönlendirmeler hedef gösterme politikaları hiç kimseye bir şey kazandırmaz. Olsa olsa daha fazla kana neden olur. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin için söylenecek söz yok, sözler bitmiştir. Hükümetin Şahin’i derhal görevden alması gerekiyor” dedi.

Enteresan ve trajikomik!

GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Gerçekten de enteresan. Bu ülkede yaşayan herkesin can ve mal güvenliğini sağlamakla görevli bir bakanın bunu söylemiş olması trajikomik. Saldırıları bir öfke olarak gören ve bu öfke sonrasında yapılan saldırıları doğru bulan bir Bakan, galiba Türkiye ve dünya üzerinde gösterilebilecek tek örnektir.”

Saldırıların sorumlusu AKP

BDP Kadın Meclisi, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde partilerine yönelik geliştirilen saldırıların tek sorumlusunun AKP hükümeti olduğuna dikkat çekerek, hükümetin gelinen noktada çözümsüzlük politikalarını dayatmaya devam ettiğini vurguladı. Açıklamada, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin devam etmesinin de yaşanan çözümsüzlük sürecinin bir devamı olduğu ifade edildi.(DİHA)

Diğer Haberler