Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İHD: Demokratik Özerklik Gerekli

İHD: Demokratik Özerklik Gerekli

16 Ağustos 2010 Pazartesi 09:43
İHD Başkanı, “demokratik özerklik” kavramının 1921 Anayasası’nda düzenlenmiş olduğunu" belirtti.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “demokratik özerklik” kavramının Türkiye için yeni olmadığını, 1921 Anayasası'nda düzenlenmiş olduğunu belirterek, “Demokratik özerklik isteniyor diye yargısal süreci işletilecekse bu, kendi geçmişini inkar etmek olur” diye konuştu.

AKnews'e açıklamalarda bulunan Öztürk Türkdoğan, çağdışı kalmış merkezi devlet yapılanması yerine yerelde, yeni bir yapılanmanın sadece Kürtler için değil, tüm toplum için gerekli olduğunu söyledi.

Türkdoğan, “Bu kavram Abdullah Öcalan'ın ya da PKK'nin icat ettiği birşey değil, 1921 Anayasası'nda da düzenlenmişti. Ancak sonra Türkiye'de ulus devletin inşasına geçildi, 1924 yılında yapılan yeni anayasa ile de Kürt kimliği kabul edilmez oldu” dedi.

Öztürk Türkdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in “Yargı takip eder” açıklamasını ise “Halk demokratik özerklik istiyor diye yargısal süreç işletilecekse, bu kendi geçmişini inkar etmek anlamına gelir” şeklinde değerlendirdi. Türkdoğan, şunları söyledi:

“Bu talepler ülkenin sınırlarını değiştirmez, devletin temel yapılarına zarar vermez. Bugün bir çok Avrupa ülkesinde bunun uygulamasını görmekteyiz. AB'ye katılıp, farklılıkların haklarının tanınmasını içeren Lizbon Anlaşması'nı tanıyacağını söyleyen Türkiye'nin demokratik özerkliğe karşı çıkışı kabul edilemez

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, geçen hafta medyaya, “demokratik özerklik” konusundaki açıklamalar üzerine, “Suç teşkil eden bir şey varsa, ondan sonraki kısmını da zaten devletin ilgili organları takip eder. Yargı takip eder” demişti.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları