Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
İHD: Demokratik Özerklik Gerekli

İHD: Demokratik Özerklik Gerekli

16 Ağustos 2010 Pazartesi 09:43
İHD Başkanı, “demokratik özerklik” kavramının 1921 Anayasası’nda düzenlenmiş olduğunu" belirtti.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “demokratik özerklik” kavramının Türkiye için yeni olmadığını, 1921 Anayasası'nda düzenlenmiş olduğunu belirterek, “Demokratik özerklik isteniyor diye yargısal süreci işletilecekse bu, kendi geçmişini inkar etmek olur” diye konuştu.

AKnews'e açıklamalarda bulunan Öztürk Türkdoğan, çağdışı kalmış merkezi devlet yapılanması yerine yerelde, yeni bir yapılanmanın sadece Kürtler için değil, tüm toplum için gerekli olduğunu söyledi.

Türkdoğan, “Bu kavram Abdullah Öcalan'ın ya da PKK'nin icat ettiği birşey değil, 1921 Anayasası'nda da düzenlenmişti. Ancak sonra Türkiye'de ulus devletin inşasına geçildi, 1924 yılında yapılan yeni anayasa ile de Kürt kimliği kabul edilmez oldu” dedi.

Öztürk Türkdoğan, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in “Yargı takip eder” açıklamasını ise “Halk demokratik özerklik istiyor diye yargısal süreç işletilecekse, bu kendi geçmişini inkar etmek anlamına gelir” şeklinde değerlendirdi. Türkdoğan, şunları söyledi:

“Bu talepler ülkenin sınırlarını değiştirmez, devletin temel yapılarına zarar vermez. Bugün bir çok Avrupa ülkesinde bunun uygulamasını görmekteyiz. AB'ye katılıp, farklılıkların haklarının tanınmasını içeren Lizbon Anlaşması'nı tanıyacağını söyleyen Türkiye'nin demokratik özerkliğe karşı çıkışı kabul edilemez

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, geçen hafta medyaya, “demokratik özerklik” konusundaki açıklamalar üzerine, “Suç teşkil eden bir şey varsa, ondan sonraki kısmını da zaten devletin ilgili organları takip eder. Yargı takip eder” demişti.

AKnews

Diğer Haberler