Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İHD’den Geçimli raporu: 3 gerilla infaz edildi

İHD'den Geçimli raporu: 3 gerilla infaz edildi

01 Eylül 2012 Cumartesi 03:21
İnsan Hakları Derneği (İHD), 4 Ağustos’taki Geçimli (Rindikê) çatışmasına ilişkin raporunu yayınladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD), 14 gerillanın hayatını kaybettiği ve bazı sivillerin hafif yaralandığı 4 Ağustos’taki Geçimli (Rindikê) çatışmasına ilişkin raporunu yayınladı. Buna göre en az 3 gerilla yaralı halde infaz edildi, bazı cenazeler asker ve korucular tarafından tekmelendi, askerler köylülere ateş açtı ve kafalarına silah dayayarak ölümle tehdit etti

İHD Şube başkanı İsmail Akbulut, Şube sekreteri Sait Çağlayan, şube saymanı Ferzende Taş, Şube yönetim kurulu üyesi A.Kadir Garirgazioğlu ile avukat M. Miraz Çallı, 6 Ağustos tarihinde Hakkari merkeze bağlı Geçimli köyünde yaptığı incelemelerde bulundu.

SUÇ DUYURUSU

30 Ağustos tarihinde Av. M. Miraz Çallı ve İHD yöneticisi Sait Çağlayan tarafından olay mahalline ikinci bir ziyaret gerçekleştirilerek rapor hazırlandı. İHD Heyeti, en az üç gerillanın infaz edildiği ve köylülerin saldırıya uğradığı olayla ilgili olarak bugün Hakkari Cumhuriyet Bşsavcılığı'na suç duyurunda bulundu.

Köylülerle görüşmeler sonucunda İHD heyeti çatışmanın 4 Ağustos günü saat 22.45’te başladığını ve aralıklarla iki buçuk saat sürdüğünü belirtti. Raporda, “Köylüler çatışmanın beş altı noktadan başlayıp devam ettiğini ancak çatışmanın meydana geldiği mahallin evlerinden rahatlıkla izlenemediğini belirtmişlerdir. Çatışmanın başladığı saatlerde Şehra Ölmez isimli kadın ve kızları Şerife, Gurbet ve Nizbet Ölmez resmi bir işlem için Geçimli Jandarma Karakolunda bulundukları esnada çatışmanın ortasında kalarak hafif şekilde şarapnel parçalarıyla yaralanmışlardır. Bu çatışmada görgü tanıkları sekiz asker, iki köy korucusu ve ondört PKK militanının yaşamını yitirdiklerini ve bu çatışmada altısı ağır yirmi bir askerin de yaralandığını beyan etmişlerdir” denildi.

KOLUNDAN YARALI GERİLLANIN İNFAZI

Raporda olayın gelişimi şöyle anlatılıyor: “Köylülerden bazıları çatışmanın ardından gece 02:00 sularında karakol civarına gitmiş, karakol nizamiyesinin önünde yerde yatan bir gerilla cesedinin bulunduğunu görmüşlerdir. Sabah saat 09:00 sularında köylülerden bazıları karakolun aşağı kısmına, bir kısmı ise yukarı kısmına gitmişlerdir. Karakolun aşağı kısmına inen grup, dere kenarında biri kadın diğeri erkek olmak üzere iki, söğüt ağaçları arasında ise bir PKK militanı cesedi bulmuşlardır. Biraz ötesinde, caddeden yuvarlanarak kayalıkların arasına düşen ve ayağa kalkamayan, kolundan yaralanmış bir PKK militanını da görmüşlerdir. PKK militanının kayalıklardan nehre doğru hareket etmesinin ardından, köprünün yanında duran askerlerce durum fark edilmiş ve bir akrep aracı köprüden geçerek, nehrin diğer yakasına geçmiştir. Suyun içinde saklanan PKK militanına akrep ve akrepten inen 4 özel harekatçı tarafından ateş açılmıştır. PKK militanının bulunmaması üzerine köprü üstünde toplanan yaklaşık yirmi askerin yanında bulunan alay komutanı militana seslenerek, teslim ol çağrısında bulunmuştur. Bunun üzerine kolundan yaralanmış militan ellerini havaya kaldırarak, suyun içinden çıkmış ancak köylülerin gözü önünde akrep ve askerlerce açılan ateş sonucu militan öldürülmüştür. İnfaz olayına tepki gösteren köylülere askerlerce ateş açılmıştır. İnfaz olayından yaklaşık iki saat sonra ceset, derenin 200-250 metre aşağısında köylüler tarafından bulunmuştur.

AKREP ARACI, YARALI GERİLLA ÜZERİNDEN GEÇTİ

Nizamiyenin önünde bulunan ceset hakkında ise görgü tanıkları PKK militanın yaralı olduğunu, bunun fark edilmesi üzerine ise akrep aracının geri dönerek militanın kafasının üzerinden geçmek suretiyle, onu öldürdüğünü belirtmişlerdir.

Alay Komutanının köylülere cesetleri toplamalarını söylemesinin ardından karakolun aşağısında bulunan yaralı bir PKK militanı taşınırken, yolda hayatını kaybetmiştir. Köylülerin durumu bildirmek üzere geri dönmek istemesi üzerine askerlerce yolları kesilerek, taranmışlardır.

ASKER, KÖYLÜNÜN KAFASINA SİLAH DAYADI

Telsizle konuşan askerlerden biri ‘4 terörist yakaladık, imdat’ şeklinde konuştuktan sonra yere yatırılarak kafasına silah dayatılan köylülerden biri ‘Roboskê’de 34 insanı katlettiniz, bizi de öldürün.’ demiştir. Bu esnada olayı fark eden diğer köylüler koşarak olay yerine gelmiş ve askerlerin etrafını sarmıştır. Askerlerin ateş açmasından sonra köylüler kitlesel olarak tepki göstermiş ve yerde yatan köylüleri kurtarmışlardır. Köylülerin anlatımlarına göre askerlerin amacı kendilerini öldürmekti.

GERİLLA İNFAZ EDİLDİ

Karakol üs bölgesine giden bazı köylüler ise mevzi civarında iki PKK militanının cesedini görmüşlerdir. Mevzinin kenarından yuvarlanarak, kayalıklarda uzanmış vaziyette bulunan bir diğer militanın da yaralı olduğunu belirtmişlerdir. Olay yerinden aşağı, köye doğru inen köylüler yolda 3-4 el silah sesi duymuş askerlere bunu sorduklarında, ‘Şüpheli bir durum vardı.’ Yanıtını almışlardır. Ancak köye vardıklarında yaralı militanı görmekte olan köy sakinlerinin onlar aşağı inerken, kayalıklardaki militanın başını kaldırdığını ancak askerler tarafından infaz edildiğini söylemişlerdir.

CENAZELER TEKMELENDİ

Bazı görgü tanıklarının anlatımına göre olay yerine sonradan köy dışından gelen bazı korucular, militanların cesetlerini tekmelemişlerdir.

Köylülerle yaptığımız görüşmede çocukların psikolojilerinin bozulduğunu, korkudan rahat uyuyamadıklarını yaşamlarından endişe duyduklarını söylemektedirler. Hatta çatışmaların devam etmesi halinde köylerini dahi boşaltacaklarını düşünmektedirler. Yine çatışma sonrasında yaralı PKK militanların askerler tarafından infaz edilmesi ve yine cenazelerin korucular tarafından tekmelenmesi insanlık dışı bir davranış, vicdansızlık ve hukuksuzluk olduğunu belirtmişlerdir.”(ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları