Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İHH’dan Suriyeli Mültecilere Yardım Kampanyası

İHH'dan Suriyeli Mültecilere Yardım Kampanyası

11 Aralık 2012 Salı 17:28
İHH İnsani Yardım Vakfı Van'da birçok STK'nın da desteğiyle Suriyeli mülteciler için bir yardım kampanyası başlattı.

Başlatılan yardım kampanyası hakkında İHH Van Konteyner kentinde basın açıklaması düzenleyen kadın aktivistlerden Fatma Erdemci, Mart 2011 tarihinden bu yana Suriye'de yaşanan drama dikkat çekti. İHH'nın Suriye raporuna göre Mart 2011'den bugüne kadar 47 bin kişinin saldırılarda hayatını kaybettiğini söyleyen Erdemci, savaşta 250 bin kişinin yaralanmış olduğunu, 600 kişinin ise Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda kaldıklarını hatırlattı.

"Suriyeli Kardeşlerine Yardım Etme Vaktidir"
Suriye halkının acılarını depremzede Van halkının, en derinden hissedebilecek insanların başında geldiğini belirten Erdemci, "Yaklaşık iki yıldır bir taraftan savaşın acımasız yüzüyle diğer taraftan açlık, sefalet ve soğuk gibi, insanın dayanma ve tahammül gücünü yok eden ve tüketen acılarla yüz yüze kalan Suriyeli mazlumlar, her türlü maddi ve manevi yardıma muhtaç durumdalar. Onların bu acılarını en derinden hissedebilecek insanların başında Van halkı gelmelidir. Zira Van'ımız bir yıl önce iki yıkıcı depremi peş peşe yaşamış, maddi ve manevi desteğin önemini en derinden hissetmiştir. O dönemde Türkiye'nin bütün illerinden ve dünyanın muhtelif yerlerinden yapılan yardımlarla 1000 TIR'dan fazla yardım Van'a gelmiştir. Bugün Vanlıların kendilerinden çok daha kötü durumda olan Suriyeli kardeşlerine yardım etme vaktidir" dedi.

"Hedef 10 TIR Malzeme"
Başlattıkları kampanyanın 1 ay süreyle devam edeceğini açıklayan Erdemci, nakdî ve aynî yardımları kabul ettiklerini söyleyerek, "Hedefimiz 10 TIR malzeme toplayıp ihtiyaç sahibi Suriyeli kardeşlerimize ulaştırmak ve bu dar günlerinde yanlarında olduğumuzu hissettirmektir. Bu bağlamda ihtiyaç duyulan malzemeler; çadır, battaniye, yatak, yorgan, kışlık kıyafet, kuru gıda, un ve para yardımıdır" şeklinde konuştu.

İHH koordinatörlüğünde kampanyaya destek veren STK'lar şöyle: Mazlum-Der, Özgür-Der, Umut Işığı Derneği, Gökkuşağı Derneği, AGD, Kevser Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Kardelen Kadın Derneği, İnsan-Der, Hak ve Kardeşlik Derneği ve Memur-Sen

(Fırat Arslan - İLKHA)

Diğer Haberler