Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İhvan: İsrail Desteklediği İçin Esed Rejimi Yıkılmadı

İhvan: İsrail Desteklediği İçin Esed Rejimi Yıkılmadı

20 Mart 2012 Salı 10:37
İhvan-ı Müslimin Genel Murakıbı Riyad Şagfa, Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin şimdiye kadar neden devrilmediğini açıkladı.
İhvan-ı Müslimin Genel Murakıbı Riyad Şagfa, Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin şimdiye kadar neden devrilmediğini açıkladı. Şagfa'ya göre Esed rejimi, İsrail tarafından desteklendiğini için ayakta durabiliyor.

Kahire'de temaslarda bulunan İhvan-ı Müslimin Genel Murakıbı Riyad Şagfa, İsrail'in desteğinden ötürü Beşşar Esed rejiminin bir yıldır devam eden gösterilere rağmen yıkılmadığını söyledi.

Alman Haber Ajansı'na konuşan Şagfa, şunları söyledi: "Bu rejim, 40 yıldır direniş ve red cephesinde olduğunu iddia etmektedir. Fakat Esed'in kuzeni Rami Mahluf, devrimin ilk günlerinde sarfettiği "İsrail'in güvenliği ve istikrarı, Suriye'deki rejimin varlığına bağlıdır" sözleriyle gerçeği ortaya çıkardı. İsrail, Suriye'deki rejimden memnun. Çünkü İsrail'i Golan tepelerinden ötürü rahatsız eden hiç kimse yok. Bundan ötürü Suriye'deki rejimi savunmakta. Batının Suriye'deki rejime desteğinin ve ardı ardına süre vermesinin sebebi de budur. Arap devletleri ise tek başlarına bu soruna müdahil olmak istememekte, Güvenlik Konseyi'nden uluslararası bir kararın çıkmasını beklemektedir. Batı, bedelini vermek suretiyle Suriye'ye askeri müdahale konusunda Rusya ve Çin'i ikna edebilirdi." dedi.

Suriye'deki rejimin devrilmesi halinde İhvan-ı Müslimin'in alevi ve Hıristiyanlardan intikam alacağı yönündeki iddiaları yalanlayan Şagfa "Hakikatte biz, intikam alınacak kişinin yanında duracağız. Biz, hiç kimseyi intikam almaya teşvik etmiyoruz. Biz, dini ve mezhebi ne olursa olsun Suriye'deki tüm mazlumları savunuyoruz" dedi.

300 kişilik Suriye Ulusal Konseyi'nde 60 İhvan ve İhvan sempatizanı Suriyeli bulunurken, 16 kişilik Ulusal Konsey Yürütme kurulu'nda ise İhvan, 1 üyeyle temsil edilmektedir.

isra haber

Diğer Haberler