Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İhvan: Ordu darbe planı yapıyor

İhvan: Ordu darbe planı yapıyor

17 Temmuz 2012 Salı 01:51
İhvan yöneticilerinden Muhammed Baltacı ordunun yasama yetkisine el koymasının kısa süre sonra yönetime de el koyacak olmasının işareti olduğunu söyledi.

Mısır Müslüman Kardeşler yöneticilerinden Muhammed Baltacı, ordunun ülkede yönetime müdahale etme planı yaptığını söyledi.

Yasama yetkisinin parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine rağmen askerin eline geçmesinin, dünyanın hiç bir yerinde görülmediğine dikkat çeken Baltacı, bunun kısa bir süre sonra askeri darbe yapılması demek olduğunu iddia etti.

Mısır halkının yüzlerce şehit vererek asker ve polis devletinin devamı için devrim yapmadığına işaret eden Baltacı, ordu tarafından Geçici Anayasa'ya bir bildiri ile eklenen Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini kısıtlayan maddelerin kaldırılması için ülkedeki bütün siyasi parti ve değişim hareketlerine çağrı yaptı.

Anayasa Komisyonu'nun İdari Mahkeme tarafından iptal edilmesinin sağlanması için duruşmanın öne alındığına dikkat çeken Baltacı, Anayasa Komisyonu'nun alternatifinin kim olduğunu sordu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Mursi, feshedilmeden önce parlamento tarafından kabul edilen Anayasa Komisyonu oluşturulma prensipleri ile ilgili kanun tasarısını onayladı.

Yarın açıklanacak idari mahkeme kararı sonucunda Anayasa Komisyonu'nun iptal edilmesi durumunda, yeni Anasaya Komisyonu'nun asker tarafından oluşturulması engellenmiş olacak.

Diğer Haberler