Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İki yazardan referandum mesajı

İki yazardan referandum mesajı

13 Nisan 2017 Perşembe 17:06
Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişiklik referandumuna sayılı günler kala, Kürtler arasında seçenekler tartışılmaya devam ediyor.

Kürt illerinde ağırlıkta olan AK Parti “evet”i temsil ederken, HDP cephesi ise “hayır” kampanyası yürütüyor. Ancak bu kez “boykot” ve “geçersiz oy” cephesi de alternatif olarak öne çıkıyor. Yazın çevresi, Kürt seçmene de siyasilere de kritik referandum öncesi mesaj verdi.

Rûdaw’a konuşan Yazar Aziz Yağan, TBMM’de grubu bulunan partilerden 16 Nisan referandum seçimlerinin ardından şu taleplerin yerine getirilmesi gerektiğini söyledi:

“Demokratik anayasa değişikliğini, Kürt toplumunun haklarının anayasal güvenceye kavuşturulması, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın asgari düzeyde yürürlüğe konması, okul öncesinden üniversiteye Kürtçe eğitim - öğretimin önünde engel olan Tevhid-i Tedrisat kanununun iptali, farklı inançların önünde engel olan Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasına dair kanunun iptali.”

Türkiye’nin yaşadığı problemlerin kaynağının demokratikleşememe olduğunu belirten Yağan, “Bizler yaşanan acı olayları, şiddeti, ekonomik sorunları demokratikleşme ile aşabileceğimizi biliyoruz. Bölgemizde başlatılan ekonomik yatırımlar demokratikleşmeyle desteklenmediği sürece sorunlarımız sona ermeyecek, tüm çabalar boşa gidecek, girişimcilerimiz ve nitelikli iş gücümüz bölgemizden ayrılmayı sürdürecek ve bunların gün geçtikçe ağırlaşan bedelini ödemeye devam edeceğiz” dedi.

4 partiden yazılı veya sözlü açıklama istedi

TBMM’de grubu bulunan partilere çağrıda bulunan Yağan, şöyle konuştu:

“İstikrar, huzur ve güvenin yegane kaynağı yasal güvencedir. Kürt toplumunun bugüne kadar elde ettiği demokratik, insani ve kültürel imkanlarından geriye doğru adımların olmaması gerekiyor. Bu nedenle; anadilimiz, isimlerimiz, kurslarımız, kitaplarımız, yayın ve akademik çalışmalarımızın akıbetine ilişkin endişelerimizin giderilmesi de yasalaşma ile mümkündür. Parlamentoda grubu bulunan AKP, CHP, HDP ve MHP’yi referandum gününe dek taleplerimizin yerine getirileceğine dair yazılı ya da sözlü açıklama yapmaya çağırıyoruz.”

“Kürtler yasadışı bir toplum değildir”

Yazar İrfan Burulday ise Kürtlerin temel haklarına kavuşması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Kürt bölgesindeki sorun ekonomik yatırım ve miktarı yanında, esas olarak demokratik yatırım ve miktarıdır. Kürdlerin varlığı, tarihi, dili ve kültürü artık reddedilememektedir. Kürtler yasadışı bir toplum değildir, Kürt toplumunun adı ve hakları da yasal güvenceye kavuşturulmalıdır.”

Kürt seçmenlere taleplerini olumlu karşılayan parti ya da partilerin eğilimine göre referandumdaki tutumlarını belirlemelerini önerdiğini söyleyen Burulday, sözlerini şöyle sürdürü:

“Herhangi bir partiden açıklama yapılmazsa, Kürt seçmenlerden seçim günü sandığa giderek oylarını geçersiz hale getirmelerini öneriyoruz. Geçersiz oy seçeneği, Kürt seçmenlerin sorunlarımıza sistem içinde ve demokratik yöntemlerle çözüm arayışının ve tutumunun açık ifadesidir.”

Rûdaw

Diğer Haberler