Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İlk Turun Galibi Hollande

İlk Turun Galibi Hollande

23 Nisan 2012 Pazartesi 09:43
Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu sonunda resmi olmayan sonuçlara göre Hollande'ın oyların yüzde 28'ini, Sarkozy de yüzde 26'sını aldı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için 45 milyon Fransız sandık başına gitti. On adayın yarıştığı ilk turun galibi sosyalist aday Francois Hollande oldu.

Aşırı sağcı aday Marine Le Pen oyların yüzde 19'unu alarak üçüncülüğü elde ederken, Komünist Parti'nin desteklediği solcu aday Jean-Luc Melenchon ise oyların yüzde 12'sini aldı.

Bu sonuçlara göre iki aday, 6 Mayıs'ta yapılacak seçimin ikinci turunda ülkenin 25. cumhurbaşkanı olmak için yarışacak.

Son üç dönemdir cumhurbaşkanlığı seçimlerini sürekli kaybeden Sosyalistler, Hollande ile şimdilik avantaj yakalamış durumda

İlk turun sürprizi aşırı sağcı Ulusal Cephe lideri Marine Le Pen’den geldi. Yüzde 19.9 oranındaki oy, aşırı sağcı partinin seçimlerin ilk turundaki en büyük başarısı olarak kayıtlara geçti. Seçimden önceki anketler Le Pen'i yüzde 15'lerde gösteriyordu.

İlk turda yüzde 11 oy alan Komünist Parti şimdiden ikinci turda Hollande'ı destekleyeceğini açıklarken, anketlere göre ikinci turun galibi de Hollande olacak.

Beş yıl önce yüzde 53 oy oranıyla seçimi kazanan Sarkozy, işsizlik sorununu mutlaka çözeceği ve alım gücünü yükselteceği sözüyle işbaşına gelmişti. Geçen 5 yıl boyunca Sarkozy, işsizlik oranınını yüzde 10'un altına düşürme konusunda başarılı olamazken, bütçe açığı rekor seviyede.

Seçim kampanyasında Sarkozy, aşırı sağın oylarını alabilmek için güvenlik ve asayiş konularını öne çıkarttı. Radikal dinci gruplara yönelik polis operasyonları düzenletti. Yeni terörle mücadale yasası çıkartarak, Fransız vatandaşlarının, yurtdışındaki militan kamplarına eğitim için gitmesini yasakladı.

Kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesi için operasyonları artıran Sarkozy, Euro bölgesi borç krizinin giderilmesi konusunda Almanya Başbakanı Angele Merkel ile birlikte aktif bir rol oynadı. Sarkozy ayrıca bütçe açığını düşürmek için dolaylı ve dolaysız vergileri artırdı. Bir daha vergi artırmama sözü verdi.

Sosyalist aday Hollande ise kampanyasında, Avrupalı merkez sağ parti liderlerinin tepkisine rağmen, euro bölgesindeki hükümetlerarası anlaşmayı tartışmaya açacağını duyurdu.

Kamuda daha fazla personel alımı için düğmeye basacağı vaadinden bulunan Hollande, zenginlerden alınacak vergileri artıracağını, mali piyasalardaki spekülasyonlarla aktif bir şekilde mücadele edeceği sözünü verdi.

Eşcinsellerin resmi evliliği için gereli yasal düzenlemeyi yapacağını açıklamasıyla da dikkatleri çeken sosyalist aday, ülkedeki nükleer enerji santrali inşasına sınırlama getireceği ve mevcut santrallerin daha sıkı denetleneceği vaadinde bulundu.

ANF

Diğer Haberler