Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İlk Yerli Hibrit Otomobil

İlk Yerli Hibrit Otomobil

02 Kasım 2012 Cuma 08:03
Lise öğrencisi bir grup mucit, hurda olarak aldıkları 1969 model bir otomobili geliştirdikleri elektrik enerjisiyle tekrar yürüttü.
1969 model bir otomobili önce boyayan, sonra geliştirdikleri teknikle elektrik enerjisiyle çalıştıran Okyanus Koleji öğrencileri, ilk yerli hibrit otomobille İstanbul Autoshow 2012 Fuarı`ndaki yerini aldı.
 
Öğrencilerde Efe Cerit, “4 arkadaşımızla aracı hurda şeklinde alıp kendimiz boyadık. Elektrikle dönüştürme kararı aldık. Okulumuz da bize destek verdi. 400 amper olacak şekilde 4 tane akü kullandık. 1 tane pedal kullandık ve aracımız 69 model olmasına rağmen elektrikli duruma geldi. 69 model bir araç çok fazla yakıt yaktığı için sorunlar olabiliyor. Biz bu aracı sıfır sorunla ve elektrikle yürütmek istedik” diye konuştu.

Türkiye’nin kendi otomobilini üretmesi gerektiğini belirten Cerit, “İstesek kendi aracımızı 6 ay içerisinde yapabiliriz. Bu konuda çok büyük sektörümüz var. Bunu yapmak için ufak bir devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu destek geldikten sonra bütün firmalar birleşip, 6 ay içerisinde yerli aracı yapabilirler” dedi.

Efe Cerit, kendisinin de ilerde otomotiv sektöründe çalışmak istediğini söyledi.
 
kaynak: dogruhaber.com.tr

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları