Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İmam Hatip Okulları talebi karşılamıyor

İmam Hatip Okulları talebi karşılamıyor

13 Ağustos 2012 Pazartesi 17:49
İmam Hatiplerin orta bölümlerinin önündeki yasağın kalmasıyla bu bölümlere yoğun talebin olduğunu belirten İmam Hatiplilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, İmam Hatip Okullarının talebi karşılamadığını ve kayıtlarda ciddi problemlerin olduğunu belirtti

Yeni Eğitim ve Öğretim sistemiyle İmam Hatiplerin orta bölümleri önündeki yasakların kalkmasıyla bu bölümlere olan talep tahminlerin çok üzerinde oldu. Talepler öyle arttı ki bazı illerde kura ile okul kayıtları yapılmaya başlandı. İmam Hatiplerin orta bölümleri için tahsis edilen binaların talebi karşılamadığını ifade eden öğrenci velileri, bu bölümler için acilen yeni binaların tahsis edilmesini istiyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İmam Hatiplilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İmam Hatipliler-Der), İmam Hatiplerin önündeki mevcut sorunlara dikkat çekti.

İmam Hatipler Yine Milletin Gözdesi Oldu

28 Şubat post modern darbesiyle İmam Hatiplerin orta bölümlerinin kapatıldığının hatırlatıldığı açıklamada "Kesintisiz 8 yıllık eğitimin sonucunda imam hatiplerin orta kısımları kapatılmış ve imam hatip liselerinin mezunları da kat sayı farkı uygulamasına maruz bırakılmıştı. Post modern darbenin yer yer etkileri devam etse de -Allah`a hamd olsun ki- İmam Hatip eğitim kurumlarının önündeki engeller kalktı." denildi.
Yeni eğitim sistemiyle imam hatip ortaokullarının açıldığının belirtildiği açıklamada "İmam Hatip eğitim kurumları yine milletin ve memleketin gözdesi olmaya başladı." ifadeleri kullanıldı.

Mevcut İmam Hatip Okulları Talepleri Karşılamıyor

İmam Hatiplerin önündeki yasağın kalktığı ancak uygulamada ciddi sorunların olduğuna vurgu yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Fakat ne yazık ki Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye`de yeterli imam hatip okulları açılmamıştır. Mevcut İmam Hatip Liseleri de ihtiyaçları karşılamıyor. Hatta bazı İmam Hatip Liselerindeki kayıt başvurusunun fazlalığından dolayı noter huzurunda ve yapılan kurayla kayıt yapma gibi komik bir durum ortaya çıkmış. Bu nedenle İmam Hatip Okulları ile ilgili sorunları şöyle sıralamak mümkündür.

1- Yeterli İmam Hatip Ortaokulları`nın açılmamasıyla beraber açılan İmam Hatip Ortaokulları İl ve İlçe merkezlerine uzak semtlerimizde okul ihtiyacını giderememiştir.

2- Dördüncü sınıfı bitiren öğrencilerimizin İmam hatip ortaokuluna kayıt imkanlarının oluşturulması güzel; fakat velilerin taleplerine rağmen 5. 6. Ve 7. sınıflara giden çocukların imam hatip ortaokullarına geçiş imkanı sağlanamamış.

3- e-okul kayıt sisteminde İmam Hatip Ortaokulu tercih hakkı sağlanmamış, veliye dilekçe verme şartı konarak uygulama vatandaş aleyhine zorlaştırılmış ve mevcut İmam Hatip Ortaokuluna kayıtlar kimi yerlerde istenilen düzeyde gerçekleşmemiştir.

4- Kanunla isteyen herkese İmam Hatip Ortaokuluna kaydolma hakkı sağlanırken 5. sınıfa gitmek isteyen öğrenciler için fazla talep oluşması durumunda noterden belirlenecek kontenjan sınırı getirilmiştir.

5- Birkaç ilimiz dışında ki illerimizin genelinde Kız İmam Hatip Lisesi açılmamıştır.

6- Açılan İmam Hatip Ortaokulları mevcut ilköğretim okullarının birkaç sınıfı ile sınırlandırılarak kontenjanlar verilmiş ve var olan yapıların ekserisi İmam Hatip Ortaokullarına hasredilmemiştir.

Bunun için yetkililerin bu sorunları çözmeye yönelik uygulamaları bir an önce başlatması gerekmektedir."

"e-okul Kayıt Sisteminde İmam Hatiplere Yer Verilmelidir"

"İmam Hatip Ortaokullarına, İmam Hatip Liselerine ve Kız İmam Hatip Liselerine kayıt yapmayı talep eden bütün öğrencilere imkânların sağlanması ve bu imkânların kolaylaştırılması gerekir.\" denilen açıklamada: "Bunun için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Öğrenciye e-okul kayıt sisteminde İmam Hatip Ortaokulunu tercih etme hakkı verilmelidir. Diğer okullara getirilen kayıt kolaylığının İmam Hatip eğitim kurumlarına da getirilmelidir. Ve İmam Hatip Ortaokullarına has eğitim binalarında sadece İmam Hatip Ortaokul öğrencilerinin eğitim görmesi sağlanmalıdır.

Zor zamanlarda bile İmam Hatipleri koruyan, yaşatan ve kapanmalarını engelleyen Müslüman halkımız da dün olduğu gibi bu gün de İmam Hatip Eğitim Kurumlarına sahip çıkmalı ve onun için gereken duyarlılığı göstermekten çekinmemelidir. Bu nedenle manevi değerlerine bağlı, topluma faydalı, düşünen ve düşündüğünü söylemekten çekinmeyen, hitabeti kuvvetli, araştırmayı seven aktif gençler yetiştirmek için İmam Hatip Eğitim Kurumlarına sahip çıkılmalıdır.

Bundan dolayı şimdilik İmam Hatip ortaokullarına çocuğunu göndermek isteyen öğrenci velileri öncelikle bir dilekçe ile oturdukları semte en yakın İmam Hatip Ortaokulu`na en geç 17 Ağustos 2012 tarihine kadar başvurmalıdırlar. Bununla beraber dilekçe uygulamasının getirmiş olduğu bir eksiklik olarak kontenjanların dolmadığı okullarda kayıt sürelerinin uzatılması bekleniliyor."denildi.

İmam Hatipliler Der`den yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "İkametlerine yakın İmam Hatip ortaokulu ve Kız İmam Hatip Lisesi bulunmayan duyarlı halkımız da mağduriyetlerin giderilmesi için ikametlerine yakın ortaokullarından birinin İmam Hatip ortaokulu yapılması için ve Kız İmam Hatip Lisesi açılması için hem sivil toplum kuruluşları nezdinde hem Milli Eğitim Müdürlüğü nezdinde imza toplama gibi yollarla girişimlerde bulunarak bu hayırlı işe ön ayak olmaya çağırıyoruz.

İmam hatipleri geleceğe taşımak ve memleketin en ücra köşesine kadar ulaştırmak için gerekli fedakârlığı ve duyarlılığı göstermek için tüm duyarlı sivil toplum kuruluşlarını İmam Hatip Eğitim Kurumları konusunda gerekli hassasiyeti göstermeye ve kamuoyu oluşturmaya davet ediyoruz." (İLKHA)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05