Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İnsan Hakları Akademisi ilk mezunlarını verdi

İnsan Hakları Akademisi ilk mezunlarını verdi

27 Ocak 2013 Pazar 19:12
İnsan Hakları Akademisi tarafından verileni İnsan hakları savunuculuğu eğitim çalışmalarının ilk devresi sona erdi. Eğitim çalışmalarına katılanlara sertifikası verildi.

Merkezi Ankara’da bulunan İnsan Hakları Akademisi’nin 15 Aralık 2012 tarihinde kurulan Diyarbakır Biriminin, yılda iki kez düzenlemeyi planladığı eğitim çalışmalarının ilk eğitim devresi sona erdi. İnsan Hakları Akademisi Başkanı Öndül, İHD Şube Başkanları ve üyeleri ile insan hakları aktivistlerinin katıldığı eğitim çalışmalarında bu hafta da, insan hakları konularında çeşitli sunumlar yapıldı. 18. Dönem Ankara Milletvekili Kamil Ateşoğulları “Ekonomik ve sosyal haklar” ile ilgili bir sunumda bulunurken, Uluslararası Af Örgütü eğitmenlerinden Hakan Ataman ise “Ulusal ve uluslararası boyutuyla insan hakları aktivizmi” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Çeşitli İnsan Hakları konularında akademik çalışmaları bulunan eğitmenlerin sunumlarıyla gerçekleşen ve dört hafta süren eğitimin programı yapılan sunuların ardından, sona eren eğitim çalışmayla ilgili katılımcılarla değerlendirme toplantısı yapıldı. Değerlendirme toplantısının ardından Katılımcılara, eğitim çalışmalarını tamamladıklarına dair sertifika verildi. Eğitimin içeriğine ve kendi yaşamlarında hak savunuculuğu temelinde oluşturacağı etkiler üzerine görüşlerini aldığımız katılımcılar, bu tür bilimsel eğitim çalışmalarının demokratik ve özgürlükçü bir bilincin ve hak arayışının insanların yaşantısında daha görünür bir hale gelebileceğine vurgu yaparak yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi.

Eğitim çalışmalarına Siirt’ten katılan insan hakları aktivistlerinden Zana Aksu “ Bu dört haftalık eğitim çalışmalarında İnsan hakları savunuculuğu nedir? Nasıl yapılır? gibi sorular üzerinden geniş tartışmalar yürüttük. Bu çalışmanın, katılan arkadaşlar üzerinde olumlu bir etki yarattığını düşünüyorum. Özellikle de ders veren öğretmenlerin nitelikli olması ve bu alanla ilgili hassas olmaları bizim açımızdan verimli geçmesine neden oldu. Bu eğitim çalışmalarının Kürdistan coğrafyasında daha etkili ve pratik bir insan hakları savunuculuğunu ön plana çıkaracak diye düşünüyorum ” dedi. Eğitim çalışmalarına katılan bir diğer aktivist Gamze Yalçın ise “İnsan hakları savunuculuğu açısından temel bir eğitim oldu. İnsan hakları ihlallerinin gerçekleşmesi durumunda ihlalin önüne geçme, engelleme ve gerekli girişimlerde bulunma adına ne tür mekanizmaları işletmemiz gerektiği yönünde, bize değerli bilgiler verildi. Hak savunuculuğunda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili öğreten bir akademik çalışma oldu” dedi. Bitlis’ten katılan aktivistlerden Hasan Ceylan da “ İnsan hakları savunuculuğunu bilgi ile savunmak çok önemli. Bu bilgiye ulaşmak ve bilgiye sahip olarak savunuculuk yapmanın, daha yararlı olunabileceğini düşünüyorum. Çünkü böyle bir ülkede savunuculuk yapmak zor, ama bu bilgilere sahip olarak hareket etmek daha yararlıdır” dedi.

Dört hafta boyunca ‘İnsan Hakları’ üst başlığında yoğun eğitimlerin verildiği akademi çalışmasına ilişkin görüşlerini aldığımız İnsan Hakları Başkanı Hüsnü Öndül “ Diyarbakır Biriminin dört haftalık eğitim programı tamamlandı. İyi izlenimler aldık bu çalışmalarda. Zira katılımcılar büyük bir dikkatle ve büyük bir bilinçle hem sorular sordular, hem de notlar aldılar. İnsan haklarının sorunlarını akademisyen arkadaşlarımızla tartıştılar. Bize çok yararlı bilgiler edindiklerini söylediler” dedi.

Akademinin yaptığı eğitim çalışmalarıyla üstlendiği misyon hakkında görüşlerini aldığımız Akademinin Diyarbakır Birimi sorumlusu ve İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici “Dört hafta boyunca burada bir insan hakları eğitimi vermeye çalıştık. Bunda sonrada çalışmalarımız devam edecek. Bu Akademide, insan hakları alanında savunuculuk ve hak temelli arayış konusunda bilinçlenmek isteyen insanları eğiteceğiz. İnsan hakları alanında mücadele vermek son derece zor bir iştir. Bu yüzden daha etkin mücadele için nitelikli bireylerin yetişmesi bu akademiyi son derece önemli kılarken, bize de güç veriyor” dedi.  (ANF)

Diğer Haberler