Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”İnsanlık Tarihinin Tanıdığı En Büyük İnsan Hz. Muhammed’dir”

"İnsanlık Tarihinin Tanıdığı En Büyük İnsan Hz. Muhammed'dir"

14 Nisan 2012 Cumartesi 15:25
"İnsanlık tarihinin tanıdığı en büyük insan Hz. Muhammed'dir." diyen Prof. Dr. Ahmet Keleş, "Neden mi? Çünkü insanlık tarihinde insanlık âlemine en büyük hizmeti yapan Hz. Muhammed'dir." dedi.

Mardin Mazıdağı - Kutlu doğum etkinliği çerçevesinde Mimar Sinan İlköğretim Okulu konferans salonunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hacer Özel tarafından düzenlenen kutlu doğum etkinliğine öğrenciler yoğun bir ilgi gösterdi.

Programa Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Hocalarından Prof. Dr. Ahmet Keleş konuşmacı olarak katıldı. Program Mimar Sinan İlköğretim Okulu Konferans salonunda saat 14.00'da başladı. Program Grup Evindar tarafından okunan ilahiler ile başladı. Okunan ilahilerden sonra söz alan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Hocalarından Prof. Dr. Ahmet Keleş konuşmasına, böyle güzel bir etkinliği düzenlediğinden dolayı Hacer hocaya teşekkürlerini sunarak başladı.


Bütün Bir Varlık Kadar Değerlisiniz
Ahmet Keleş; konuşmasında çocuklara hitaben; "Siz, Yaratan'ın katında bütün bir varlık kadar değerlisiniz. O halde size bu kadar değer veren, sizi bu kadar önemseyen ve bütün bu kadar âlemi sırf sizin için yaratan Rabbiniz acaba sizden ne bekliyor? Siz niye yaratıldınız? Yaratılma amacınız ne? diye sorularla konuşmasını sürdüren Keleş; sizi yaratan Allah'ın gözünde en değerli varlıklarsınız. En değerli varlıklar olarak sizlerden dünyayı cennet gibi mamur etmenizi istiyor. Bu dünyayı güven ve emniyet içinde sizden kurmayı bekliyor. İşte en büyük ibadet insanların tümüyle kardeşçe, güven, emniyet içinde yaşadıkları bir dünyayı kurmaktır. Siz bu büyük ibadeti başarmanın namzetlerisiniz." dedi.

"İnsanlık tarihinin tanıdığı en büyük insan Hz. Muhammed'dir." diyen Keleş, "Neden mi? Çünkü insanlık tarihinde insanlık âlemine en büyük hizmeti yapan Hz. Muhammed'dir. Peygamberimiz (sav ) yetimdi. Kim, O'nun bir gün dünyanın en büyük insanı olabileceğini düşünüyordu? Kim, bir gün dünyanın şeklini bu çocuğun değiştirebileceğini tahmin ediyordu? Kim, bir gün o çocuğun dünyada tüm insanların hayal bile edemeyeceği kadar muhteşem insanlar yetiştireceğini tahayyül ederdi? Peygamber(sav)'in doğup büyüdüğü yer yani memleketi, kötülükler içinde azgınlaşmış bir millet. Hırsızlık, içki, kumar, fuhuş, faiz.. kısaca aklınıza gelen her türlü kötülükler. İşte çok büyük kötülükler içinde olan bir toplum içinde büyümesine rağmen hiçbir kötülük işlememiştir. Sizler de O'nun namzetleri olarak, O'nun yani Hz. Muhammed'in varislerisiniz. O'nu sevmek; O'nun gibi olmak, O'nun gibi yaşamakla olur. Hz. Muhammed'i anmak ve hatırlamak demek O'nu kendimize örnek almak demektir. O'nu kendimize örnek aldığımızda, O'na benzemek istediğimizde, O'nun gibi olduğumuzda O'nun başardıklarını siz de başaracaksınız. Ne zaman? O'nun gibi dürüst olduğunuzda, O'nun kadar çalışkan olduğunuzda, O'nun kadar sözlerinize sadık olduğunuzda, O'nun kadar dost canlısı olduğunuzda, O'nun kadar vefalı olduğunuzda, O'nun kadar yüreği sevgi ile dolduğunuzda O'nun başardığını sizler de başarırsınız. Ve size bir müjde vermek istiyorum. Gelecek, Hz. Muhammed'in geleceğidir."

Program Ahmet Keleş'in konuşmasından sonra sona erdi. (Hamza Dağ - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları