Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İnterpol Haşimi için yakalama kararı çıkardı

İnterpol Haşimi için yakalama kararı çıkardı

08 Mayıs 2012 Salı 19:53
Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin yakalanması için kırmızı bülten yayımladı.

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol), Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi'nin yakalanması için kırmızı bülten yayımladı.

Interpol, Iraklı yetkililerin talebi üzerine Haşimi'nin ülkedeki terör saldırılarını finanse etmek ve bunlara yardım etmek şüphesiyle yakalanması için kırmızı bülten yayımladığını duyurdu.

İnterpol’un kırmızı bülteni, teşkilata üye 190 ülkeyi kapsıyor. Irak mahkemesinin hakkında çıkardığı yakalama kararı kapsamın çıkarılan kırmızı bülten, Haşimi’nin yerinin tespit edilerek tutuklanması anlamına geliyor.

Irak mahkemesi, bir soruşturma kapsamında ele geçirilen bomba malzemeleri ile gözaltına alınan kişilerin ifadelerine dayanarak Haşimi hakkında, kendine bağlı ölüm timi kurarak terörist faaliyetlerde bulunma suçundan yakalama kararı çıkarmıştı. Suçlamaları reddeden Haşimi, hakkında mahkeme kararı çıkarılmadan önce Federal Kürdistan Bölgesine sığınmıştı. Federal Kürdistan Bölgesi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Haşimi’nin Bağdat yönetimine teslim edilmesi talebini reddederek, yargılanmasının uluslar arası denetimde, Kerkük gibi bir alanda gerçekleştirilmesini istemişti.

Bağdat ve Hewler arasında tartışma sürerken Haşimi önce Katar ve Suudi Arabistan'a ardından da Türkiye'ye gitmişti. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hala Türkiye'de bulunuyor.

ANF

Diğer Haberler