Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İntihar Eden Asker Sayısı, Savaşta Ölenlerden Fazla

İntihar Eden Asker Sayısı, Savaşta Ölenlerden Fazla

29 Kasım 2012 Perşembe 13:26
Türkiye'de, askerde intihar ettiği ileri sürülen asker sayısının, PKK ile devam eden savaşta hayatını kaybeden askerlerden daha fazla olduğu bildirildi.

İntihar diye kayıtlara geçen bir çok olayın "infaz" olabileceği de iddia ediliyor.

Yeni Şafak Gazetesinin dünkü sayısında bu konuya ilişkin haberi şöyle:

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, ‘Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bu kabul edilemez. Bunun üzerine hep birlikte gitmesi lazım’ dedi.

Komisyon, Üstün başkanlığında toplanarak, asker hakları ihlalleriyle ilgili genel görüşme yaptı.

Toplantıya geçilmeden önce CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tunceli Hozat’ta fişleme olayının gerçek olup olmadığı konusunun, komisyonda kurulacak bir alt komisyonla araştırılması gerektiğini söyledi ve komisyonun gündemine alınmasını istedi.

“DURUMDAN RAHATSIZIM”

Asker Hakları Platformu adına sunum yapan Doç. Dr. Tolga İslam, askerlik yaparken gördüklerinin kendisini rahatsız ettiğini belirterek, bu konuda bir şeyler yapma ihtiyacı hissettiğini kaydetti.

Geçen yılın nisan ayında www.askerhaklari.com sitesini kurduklarını ve buraya gelen şikayetleri dosya haline getirdiklerini aktaran İslam, ‘Bizim basit bir derdimiz var; Zorunlu askerlik devam edecekse, bu askerlerin kötü muameleye uğramamasının sağlanması lazım, 20 yaşında savunmasız, haklarını nasıl savunacağını bilmeyen insanlara yardımcı olmak’ dedi.

SADECE 2012′DE 43 İNTİHAR

Bir yılda 432 başvuru aldıklarını anlatan İslam, tüm illerden başvuru geldiğini kaydetti.

İslam, kötü muamelenin intihar, kalıcı fiziksel hasarlar ve akıl sağlığını yitirme gibi sonuçlara yol açtığını söyledi. İslam, ‘İntihar konusunda adım atılmadığı her dakika hepimiz sorumuyuz. Dün sadece iki intihar haberi geldi. Sadece 2012 yılında 43 intihar vakası var. Bu açıklanan rakam, daha fazla olduğunu düşünüyoruz’ dedi.

YILDA 100 ASKER

Son 22 yılda yılda 100 kadar askerin intihar ettiğini, İslahiye’de 6 ayda üç intihar olduğunu, birisinin basına yansıdığını savunan İslam, ‘Bu mesele herkesin sahip çıkması gereken mesele. Meclis’in daha kuvvetli bir irade göstermesi gerekiyor. Bireyler haklarını aramak için korkuyorlar ve ürküyorlar. Bu korkunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunu yapacak olan Meclis’tir’ diye konuştu.

Komisyon uzmanları, toplantıda, bu konuda yapılan başvurular ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

“BUNUN ÜZERİNE GİDİLMELİ”

Komisyon Başkanı Üstün, son 2,5 buçuk yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar ettiğini ifade ederek, ‘Son 2,5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 TSK personeli şehit olmuş. Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bu rakamlar kabul edilemez. Bunun üzerine hep birlikte gitmesi lazım’ diye konuştu.

(Yenişafak)

Diğer Haberler