Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Irak ordusu 27 kilometre geri çekilecek

Irak ordusu 27 kilometre geri çekilecek

06 Ağustos 2012 Pazartesi 11:41
Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, "Irak askerlerinin 27 kilometre geri çekilmesi kararlaştırıldı" dedi.

Irak Federal Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, ''Irak askeri yetkilileri ile peşmerge yetkilileri arasında imzalanan anlaşmaya göre, Irak askerlerinin 27 kilometre geri çekilmesi kararlaştırıldı'' dedi.

Yaver, yaptığı açıklamada, ABD'li yetkililerin arabuluculuğuyla peşmerge yetkilileri ve Irak merkezi ordusu yetkililerinin Bağdat'ta dün gece bir araya geldiğini söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından 7 maddelik bir anlaşma sağlandığını belirten Yaver, şöyle dedi: ''Buna göre Irak merkezi hükümeti ordu birliklerinin 10 günden beri konuşlandığı Mahmudiye köyünden Musul'a doğru 27 kilometre geri çekilmeleri, Irak merkezi hükümetinin ileride böyle bir durumda peşmergeye haber verilmesi, bilgisi ve talep edilmesi halinde sınıra gelmesi kararlaştırıldı. Anlaşmanın gereği Irak merkezi ordusuna bağlı askerler en kısa zamanda anlaşmanın gereğini yerine getireceklerini bildirdi.''

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları