Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Irak Rusya ile silah anlaşmasını iptal etti

Irak Rusya ile silah anlaşmasını iptal etti

10 Kasım 2012 Cumartesi 19:15
Iraklı yetkililer, Rusya ile yapılan 4.2 milyar dolarlık bir silah alım anlaşmasının "yolsuzluk" iddiaları nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Hükümet sözcüsü BBC'ye yaptığı açıklamada Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin anlaşma ile ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Savaş helikopterlerinin ve füze gibi silahların alındığı anlaşma Ekim ayında imzalanmıştı.

Irak, ABD öncülüğündeki yabancı askeri güçlerin ülkeden çekilmesinin ardından silahlı kuvvetlerini yeniden güçlendirmeyi hedefliyor.

'Silah tekeli'

Başbakan sözcüsünün AFP haber ajansına yaptığı açıklamada "Maliki'nin, Rusya ziyaretinden döndükten sonra yolsuzluk konusunda bazı kaygıları olduğunu ve bu nedenle tüm anlaşmayı gözden geçirmeye karar verdiğini" söyledi.

Başbakan sözcüsü soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Anlaşma gerçekleşseydi, Rusya, Irak'a silah satışında, ABD'nin ardından ikinci sıraya yerleşecekti. Rusya, Saddam Hüseyin döneminde Irak'ın en büyük silah tedarikçisiydi.

Maliki, Ekim ayının başlarında yaptığı bir konuşmada "Irak'ın başka birinin silah tekeli olmasını istemediğini" söylemişti.

Ancak Maliki'nin, ABD ile birçok anlaşma imzalanmışken Rusya ile anlaşma yapması birçok kişi tarafından eleştiriliyordu.

Iraklı bir milletvekili, anlaşmanın nedeni olduğu belirtilen terörle mücadele operasyonlarının, 30 adet Mi-28 savaş helikopteri değil daha iyi istihbarat gerektirdiğini söyledi.

Anlaşma iki ülkenin Başbakanının Moskova'da dün yaptığı görüşmenin ardından açıklanmıştı.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından, uzmanlar, Irak'ın farklı ülklerden silah alımı yapmak istediğinin bilindiğini, ancak Rusya ile bir anlaşmanın ABD'nin Irak'ı kaybettiği şeklinde yorumlanacağını söylüyor.

"Terörle mücadele amacıyla anlaşmaları hızlı bir şekilde yapmak istediğini" söyleyen Maliki, Rusya'ya gitmeden önce imzaladığı anlaşmaların Meclis tarafından iptal edilebileceğini söylemişti.

Diğer Haberler