Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
İran, Ahmedinejad’a Saldırı Haberini Yalanladı

İran, Ahmedinejad'a Saldırı Haberini Yalanladı

05 Ağustos 2010 Perşembe 11:48
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın suikast girişimine uğradığı haberini yalanladı.
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın ülkenin batısındaki Hamedan'ı ziyareti sırasında bir bomba patladığı, Ahmedinejad'ın konvoyuna el bombası atan saldırganın yakalandığı ileri sürülmüştü.

Khabaronline sitesine göre, ülkenin batısındaki Hamedan'daki patlamanın İran liderinin aracına 100 metre mesafede meydana gelmesi nedeniyle Ahmedinejad olaydan yara almadan kurtuldu. İran Cumhurbaşkanlığı kaynakları, bu haberin gerçek olmadığını açıkladı.

Ahmedinejad, Kuds stadyumundaki konuşmasını planlandığı gibi yaptı. Konuşmasında ABD Başkanı Barack Obama'ya bir kez daha hodri meydan diyen Ahmedinejad, tüm dünya halklarının önünde BM Genel Merkezi'ne fikri tartışmaya hazır olduğunu söyledi. Beyaz Saray'dan önceki gün yapılan açıklamada, Ahmedinejad'ın daha önceden yaptığı benzeri davet reddedilmişti.

İran'ın nükleer programına ilişkin batılı ülkelerle yaşanan sorunlara dikkat çeken Ahmedinejad, adalet ve karşılıklı saygı esasına uygun olarak herkesle diyaloğa açık olduklarını söyledi.

Ahmedinejad, ülkesine uygulanan ambargonun, İran'ın kalkınması ve ilerlemesine olumku katkısının olacağını söyledi.

Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, dün akşam Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ı telefonla arayarak İsrail'in dünkü saldırısını kınadı, saldırıda ölenlerden ötürü teessürlerini iletti. Ahmedinejad "Siyonistlerin saldırısı, içinde bulundukları ümitsizlik halinin bir yansımasıdır. Uluslararası toplum, İsrail'in bu saldırısına acilen karşılık vermelidir" dedi.

isra haber

Diğer Haberler