Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
İran ve Türkiye’den Bombardıman

İran ve Türkiye’den Bombardıman

22 Ağustos 2010 Pazar 01:42
Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yaver, İran ve Türkiye askerlerinin, Kürdistan Bölgesi’nin sınır köylerine top ateşi açmaya devam ettiğini bildirdi.
Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebbar Yaver, İran ve Türkiye askerlerinin, Kürdistan Bölgesi'nin sınır köylerine top ateşi açmaya devam ettiğini bildirdi.

Cebbar Yaver, AKnews'e yaptığı açıklamada, "İran ve Türkiye topçuları zaman zaman sınır köylerini bir kilometre boyunca tarıyor. Bu nedenle yüzlerce aile daha köylerini terk etmek zorunda kaldı" dedi.

Söz konusu ailelerin önemli bir kısmının tarım yaptığını ve yoksul oldukları için, tehlikeye rağmen, bazen ürünlerine bakmak üzere geri dönmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Bombalanan bölgelerin çok sarp olduğunu ve kolay kontrol edilemediğini kaydeden Yaver, PKK'nin silahlı güçlerinin “gerilla savaşı” verdiğine de dikkat çekti.

İran ve Türkiye, uzun süredir, PKK ve PJAK'ın varlığını gerekçe göstererek, ülkelerine sınır bölgeleri zaman zaman bombalıyor.

Bu nedenle çok sayıda aile köylerini terkederek, kamplarda yaşamaya başlarken, bombardıman sonucu binlerce hayvan telef olmuş, ekili –biçili alanlar ile otlaklar da zarar görmüştü.

AKnews

Diğer Haberler