Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
İran Yeni Silahlarını Tanıttı.

İran Yeni Silahlarını Tanıttı.

23 Ağustos 2010 Pazartesi 07:01
Uzi Rubin, “Bu deneme başarılı olursa İran hem casus uyduya sahip olacak, hem de kıtalararası balistik füze atabileceğini kanıtlayacak” dedi.
RUSYA tarafından Buşehr'de kurulan ilk nükleer reaktörünü önceki gün faaliyete geçiren İran, silahlarıyla da gözdağı verdi. İşte Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın Tahran'daki “Savunma Sanayi Günü” törenlerinde tanıttığı İran'ın yerli teknoloji ürünleri:

İran'ın Heron'u Kerrar: Tahran'ın “İsrail'in Heron'una cevabı” olarak tanıtılan 4 metrelik “Kerrar” (Vurucu) adlı ilk uzun menzilli insansız savaş uçağı, ismini Hz. Ali'nin lakabından alıyor. Savunma Bakanı Ahmed Vahidi'nin açıklamasına göre 1000 km menzilli Kerrar, yüksek irtifada uçup hedefi bombalayabiliyor. Buşehr ile İsrail arasındaki mesafe de 1000 km kadar.

Kanatsız füze Kıyam: İran'ın denemelerine başladığı bir diğer silah, “Kıyam” (Yükseliş) adlı karadan karaya füze. Vahidi, füzenin kanatsız olarak tasarlandığını, bu yüzden havada imha edilmesinin zor olduğunu vurguladı. İlk denemenin videosunda, füzenin üstünde “kayıp imam” Mehdi'nin isminin yazdığı görülüyor ve tekbir sesleri duyuluyor.

Casus uydu Tuluğ: İran önümüzdeki birkaç günde de bir dizi silahı test edecek. Bunlardan 'Fatih 110'un üçüncü nesli olan füze 150-200 kilometre menzilli. Ayrıca “Seraj” (Lamba) ve “Zülfikar” adlı füze taşıyan iki hücumbot da ilk kez tanıtılacak. İran, bu ay ilk casus uydusu 'Tuluğ'u da yörüngeye göndermeyi planlıyor. Batı'yı asıl endişelendiren ise bu uyduyu taşıyacak olan “Simurg” adlı uzun menzilli yeni İran füzesi. İsrail'in füze kalkanı programının eski başkanı Uzi Rubin, “Bu deneme başarılı olursa İran hem casus uyduya sahip olacak, hem de kıtalararası balistik füze atabileceğini kanıtlayacak” dedi.

Diğer Haberler