Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İran’da 7 Kişi Daha İdam Edildi

İran'da 7 Kişi Daha İdam Edildi

21 Aralık 2012 Cuma 08:11
İran’ın İsfahan eyaletinde uyuşturucu trafiğinden mahkum edildikleri belirtilen 6 kişi ile tecavüz suçu işlediği belirtilen bir kişi asılarak idam edildi.

Kayhan gazetesinin İsfahan savcısına dayandırdığı haberine göre idam edilenlerden biri 300 kilogramdan fazla opium ve silah bulundurmaktan, “uyuşturucu taciri” olarak ifade edilen diğer beşi 65 km crack ve eroin bulundurmaktan mahkum olmuşlardı.

Savcı Muhammad Reza Habibi, idamların gerçekleştiği yer konusunda bilgi vermezken, yaşlarının 25 ila 45 arasında değiştiğini bildirdi.

İRAN, EN FAZLA İDAMLARIN YAŞANDIĞI ÜLKELER ARASINDA

İran dünyada Çin, Suuri Arabistan ve ABD ile birlikte en fazla idamların gerçekleştirildiği ülkeler arasında yer alıyor. İran şeriat yasalarına göre cinayet, tecavüz, silahlı soygun, uyuşturucu trafiği ve zina idam cezasına götürebilir. İdam edilenlerin büyük çoğunluğu uyuşturucu ticareti yaptığı belirtilen mahkumlardan oluşuyor.

7 Kasım günü de yüzlerce kilo uyuşturucu bulundurmaktan suçlu bulunan 10 kişi idam edilmişti. BM’den bir uzmanın Ekim ayında yaptığı açıklamaya göre resmi olarak İran rejimi 2012 yılının ilk sekiz ayında 300 kişiyi idam etti. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. BM 2011 yılında bu ülkede 670 idam gerçekleştiğini tespit etmişti.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW) ve Harm Reduction International (HRI) örgütü yıl içinde yaptıkları ortak bir açıklamada İran rejiminin 2010 ve 2011 yıllarında 1000’i (bin) aşkın kişiyi uyuşturucu trafiği ya da uyuşturucu tüketiminden dolayı idam ettiğini bildirmişti. Önceki yıllara göre bu rakamın üçe katlandığı belirtiliyor.

MİLYONLARCA KİŞİ UYUŞTURUCU KULLANIYOR

Her iki organizasyon, sadece 2011 yılında en az 600 kişinin idam edildiğini belirterek, bu infazların yüzde 80’inin "sadece kullanım" dahil uyuşturucu ile bağlantılı olduğunu kaydetmişti. Uluslararası Af Örgütü’ne göre ise 2009 yılında en az 389 kişi idam edildi, bunların 166’sı uyuşturucu ile bağlantılı infazlardı.

İran, Afganistan’dan Avrupa ve Ortadoğu’ya taşınan uyuşturucu için önemli bir geçiş hattı. İran’ın kendisi de uyuşturucudan doğrudan etkileniyor. Resmi tahminlere göre 75 milyon nüfuslu ülkede 2 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor ve bunların 400 bini eroinman. Ancak muhalif kaynaklara göre uyuşturucu kullananların sayısı 11 milyonun üzerinde. (anf)

Diğer Haberler