Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İran’da, ambargodan kaynaklı ilaç sıkıntısı

İran'da, ambargodan kaynaklı ilaç sıkıntısı

18 Ekim 2012 Perşembe 08:53
İran’a Batılı ülkeler tarafından uygulanan ambargo nedeniyle kanser ve MS hastaları başta olmak üzere yüzbinlerce hastanın ilaç sıkıntısı yaşadığı bildirildi.

Ülkedeki kanser hastalarına yardım için kurulan Özel Hastalıklar Yardım Vakfı adlı kuruluşun başkanı Fatma Haşemi yaptığı açıklamada ülkede 6 milyon kadar hastanın batılı ülkelerin uyguladığı ambargo nedeniyle ilaç sıkıntısı çekmeye başladığını söyledi.

Ambargo nedeniyle ülkede döviz işlemlerinde zorluk yaşandığını ve ilaç ithalatının güçleştiğini ifade eden Haşemi, kanser ve MS hastalarının özel ilaçları yurtdışından getiremediğini söyledi.

İran’da döviz işlemleri sadece merkez bankası aracılığıyla yapılıyor. Ülkeye yönelik ambargo nedeniyle döviz stoklarını düşürüp altına yönelen Merkez Bankası döviz işlemlerini sınırlı tutmaya başladı.

Yurtdışından ilaç getirmek isteyen İranlılar bu nedenle ellerindeki paraları dövize çevirmekte güçlük çekiyor. Yine İran parasının ambargo sonucu değer kaybetmesi nedeniyle ilaç almaya çalışanların yükleri oldukça artmış durumda.

İran’a yönelik ambargonun insani olmayan sonuçları Birleşmiş Milletleri de harekete geçirdi. BM Genel Sekreteri bu ay başında Güvenlik Konseyi’ne üye ülkelere gönderdiği bir mektupta İran’a yönelik ambargonun İran halkına zarar verecek şekilde olmaması gerektiği kaydedilerek bunun için önlem alınmasını istedi. ANF

Diğer Haberler