Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
İran’dan Google’a Alternatif Arama Motoru

İran'dan Google'a Alternatif Arama Motoru

29 Ağustos 2010 Pazar 12:25
İran, Google ve Yahoo yerine "Ya Hak" isimli internet arama motorunun hazırlık çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.

İran'dan Google'a alternatif arama motoru geliştiriliyor.İran Bilişim Teknolojisi Şirketi Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü Hadi Malik Parast,  “Ya Hak" isimli internet arama motorunun hazırlık çalışmalarının devam ettiklerini bildirdi.

Parast yaptığı açıklamalarda, “Bu çalışma ile İranlıların ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Yahoo ve Google gibi arama motorları uluslararası kullanıcıların kullanımı için hazırlanırken, Ya Hakk sadece halkımızın ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır” dedi.

Arama motorunun 2012 yılının başında kullanıcıları ile buluşacağını ifade eden Parast, yerli arama motorunun diğer arama motorlarına göre çok daha fazla avantajlarının olacağını, erişimin daha kolay, daha ucuz  ve çok daha güvenli olacağını söyledi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları