Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İran’ın Kirmanşah Eyaletinde Kürtçe Yasaklandı!

İran'ın Kirmanşah Eyaletinde Kürtçe Yasaklandı!

09 Ocak 2013 Çarşamba 16:37
Doğu Kürdistan’ın Kirmanşah eyaletinde, anayasal bir hak olmasına karşın Kürtçe tüm okul ve üniversitelerde yasaklandı.

Edinilen bilgilere göre, Kırmanşah Eğitim Müdürlüğü, geçtiğimiz Pazar günü eyaletteki tüm okul ve üniversitelere gönderdiği bir genelge ile Kürtçe eğitim-öğrenimi yasakladı. Müdürlük tarafından gönderilen genelgede sadece Farsça konuşulması istenirken, bunun dışındaki tüm dillerin kullanımı yasaklandığı belirtildi.

İran basınında da yer alan genelgede, Farsça dilinin gelişimi için Kürdistan eyaletinde eğitmenlerin görevlendirildiği, Farsça dışında dil ve lehçelerde konuşmalarının kabul edilmez olduğu ifade edildi.

İran anayasasında anadilde eğitim ve öğrenim hakkının tanınmasına rağmen böyle bir uygulamaya gidilmesi, Kürt dil ve kültürüne yönelik baskıların arttırılması anlamına geliyor. İran anayasasında “İran ulusunun yaşadığı değişik bölgelerde, öğrenciler Farsça dışında kendi ana dillerinde okuma hakkında sahiptirler” deniliyor. Doğu Kürdistan ise yönetimce Kürdistan eyaleti olarak isimlendirilmektedir.

Her ne kadar anayasaya göre anadilde eğitim ve öğrenim hakkı bulunsa da, milyonlarca Kürt çocukları okullarda Kürtçe eğitim göremiyorlar. Kırmanşah Eğitim Müdürlüğü’nün son genelgesiyle, Kirmanşah eyaletinde sınırlı düzeyde var olan Kürtçe eğitim de ortadan kalkmış oluyor.

Geçtiğimiz yıl benzer şekilde Seqiz’de yayınlanan bir genelgeyle buradaki Kürtçe eğitime de yasak getirilmişti.  (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları