Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Irkçılardan ’En iyi Kürt Ölü Kürt’ kampanyası

Irkçılardan 'En iyi Kürt Ölü Kürt' kampanyası

11 Ağustos 2012 Cumartesi 15:54
Twiiter üzerinden ‘en iyi Kürt ölü Kürt’ kampanyası başlatan ırkçılar trend yaptı. El Cezire’de haber konusu olan bu durumun Türkiye’de Kürtlere karşı kin ve nefretin örneği olduğu belirtildi.

İzmir’in Foça ilçesinde askeri araca yönelik düzenlenen, en az 1 askerin öldüğü çifte bombalı saldırı ardından Twiiter üzerinden ‘en iyi Kürt ölü Kürt’ kampanyası başlatan ırkçılar trend yaptı. El Cezire’de haber konusu olan bu durumun Türkiye’de Kürtlere karşı kin ve nefretin örneği olduğu belirtildi.

İzmir’in Foça ilçesinde askeri araca yönelik düzenlenen çifte bombalı saldırı ardından 9 Ağustos günü Twitter’de yürütülen ‘En iyi Kürt ölü Kürt’ kampanyası kullanıcılar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

El Cezire’de haber konusu olan ırkçılık trendinin, Türkiye’de Kürtlere karşı kin ve nefretin örneği olduğu belirtilirken, Kürt ve diğer bazı Twitter kullanıcıları da tepkilerini, ‘Bu kadar iğrenç bir şeye nasıl izin veriyorsunuz’ sözleriyle dile getirdi.

“Türkiye’de Kürtlere karşı trend” başlığı altında verdiği haberde “En iyi Kürt ölü Kürt’tür kampanyasının tepkiyle karşılandığını” yazdı.

El Cezire, trend yapan ırkçı söyleme katılanlardan bazılarını şöyle aktardı:

-BOB adlı kullanıcı ‘en iyi Kürt ölü Kürt’ ifadelerini tekrarlayarak katılım oranını yükseltmeye çalışıyor.

-ydillek: En iyi Kürt ölü Kürt. Her Kürt potansiyel bir PKK’lıdır..! ben bugüne kadar iyisine denk gelmedim!!

-Black Freud: ‘Bölücü faaliyet yapanların 1 numaralı düşmanı..Kürdistan lafını duyunca içi parçalanan 70 milyon Türk gencinden sadece biri’ olarak kendini tanıtan, 30 bin takipçisi olan bu kişi ‘Kürdistan’ ifadesine duyduğu nefreti birkaç twit ile dile getiriyor. Söz konusu kişinin ismi kısa bir süre sonra twitten slindi.

-Hilmi Akman: Kürtlere karşı nefretini, Kürtlerin inkarının temel sloganı haline getirilen Atatürk’ün ‘Ne mutlu Türküm diyene’ sözleriyle dile getiriyor.

-Kimsinkim: ‘En iyi Kürt ölü Kürt’ yazmak bile yürek işi ben yüz kere yazarım.

Kürtlere karşı ırkçı söyleme gösterilen bazı tepkiler ise şöyle:

-Birusk: Bu inanılmazdır, @Twitter! ‘en iyi Kürt ölü Kürt’ gibi iğrenç bir şeyin trend olmasına nasıl izin veriyorsun?

-Xende Biradosti: Irkçı TT sadece Türklerin kendilerini Kürtler karşısında ne kadar tehdit altında hissettiklerini gösteriyor. Güvensizlik

-Freelance journalist: Tüm Kürtleri öldürün hala Türkiye’de trend, bu ırkçıların gizli düşüncelerinin açığa vurmasıdır. Biz Kürtlerin bu ülkede kimler arasında yaşadığımızı görün

-Minhaj Ekreyi: Vatandaşları ‘en iyi Kürt ölü Kürt’ trendi yapıyorsa Türkiye nasıl bir rol model olabilir? Irkçılık

-Naila Bozo: Bu Türklerle (ırkçı twitteri yazanlar) yaşamak zorunda olan tahammülcü, barışçıl Türkler için üzüntü duyuyorum.

-GNO: Patrickgiackson’a gönderdiği twitte: 4’üncü en çok atılan twit olması, Türklerin çoğunun bunu şikayet etmesinden kaynaklanıyor.

Diğer Haberler