Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
İşe Almadan Önce İnternet Araştırması

İşe Almadan Önce İnternet Araştırması

09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:24
Monster'in "Online İtibar Araştırması"na göre, işverenler adayları önce internette araştırıyor, adaylar ise bunun farkında değil.

Online kariyer sitesi Monster'in Türkiye Ofisi, işe alımlarda ve iş başvurularında internetin ne kadar etkin kullandığını ortaya koyan "Online İtibar Araştırması"nı gerçekleştirdi. Türkiye'nin önde gelen 155 şirketinin insan kaynakları yöneticisi ve 2 bin 100 adayla yapılan araştırmaya göre, işverenlerin yüzde 64'ü iş görüşmelerinden önce ya da sonra internette adayların profillerini inceliyor.

İşverenlerin adaylar hakkında bilgi almak için inceledikleri siteler arasında, Google, Facebook, Linkedin ve Twitter yer alıyor. Bu gibi sitelerde profili bulunan adayların online itibarları işe alımlarda önemli bir etki yapıyor.

Monster üzerinden 2 bin 100 adaya bu konudaki fikirleri sorulduğunda ise ortaya çıkan sonuç işverenlerin tam tersi ir durumu ortaya koyuyor. Adaylara internet üzerindeki online profillerinin işverenler tarafından dikkate alınıp alınmadığı sorulduğunda, anket katılımcılarının yüzde 32'si evet yanıtını verirken, yüzde 68'i işverenlerin online profillerine bakmadığını düşünüyor.

Türkiye'de nüfusunun yarısı 30 yaşın altında, ve Avrupa'nın en genç çalışanları da Türkiye'de bulunuyor. Dünyada internet kullanıcı sayısında 11'inci, Facebook kullanıcısı sayısında dünyada 4'üncü, Avrupa'da birinci sırada yer alıyor. Türkiye'de internet kullanan nüfusun yüzde 77'si 16-34 yaş arasında ve bu genç nüfus haftada en az 8 saatini internette geçiriyor. Sosyal networking günümüzün yükselen trendlerinden biri. Türkiye'de internet kullanıcıları zamanın büyük bir kısmını sosyal mecralarda
geçiriyor.

Adaylar ve işverenler iş arayış ve işe alım süreçlerinde sosyal medya kanallarına sıklıkla başvuruyor. Monster, bu noktadan hareketle hem iş arayanların arayış süreçlerini kolaylaştırmak, hem de işverenlerin, kişiler hakkında profesyonel anlamda bilgi edinebilmelerine olanak tanımak ve şirketlerin işveren markalarını yeni nesil iletişim kanallarında gösterebilmesine olanak sağlamak amacıyla sosyal medya kanallarını etkin olarak kullanıyor.

Monster uzmanları, Online İtibar Araştırmasında çıkan çelişkili durumu adayların lehine çevirecek öneriler sunuyorlar. Adayların iş arama süreçlerinde daha başarılı olmaları için online profilleriyle iyi bir itibar yaratmaları konusunda yapmaları gerekenler şöyle sıralıyorlar:"Google ve Yahoo gibi popüler arama motorlarına kendi adınızı aratın. Karşınıza itibarınıza zarar verebilecek bilgiler çıkarsa, bilgilerin yer aldığı siteyle iletişime geçip kaldırılmasını sağlayın.

Facebook, Linkedin, Friendfeed gibi sitelerde müstakbel işvereninizi rahatsız edebilecek fotoğraflar ya da hikayeler paylaşıp paylaşmadığınıza bakın.

Arkadaşlarınız, hakkınızda negatif bir şey yazmış mı kontrol edin. Facebook'ta üye olduğunuz grupları da gözden geçirmeyi unutmayın. Youtube'da yayınladığınız video içerikleri ya da Twitter'daki yazılarınızın da işverenler tarafından görülebildiğini unutmayın.

İşverenlere ters düşebilecek konuları ya da deneyimlerinizi kişisel web siteniz ya da blogunuzda paylaşmamaya dikkat edin.

Sosyal networking servislerinin size sunduğu her çağrıya balıklama atlamayın. Bazı siteler profesyonel alanlara yönelirken, bazıları kız/erkek arkadaş bulmaya yoğunlaşmıştır. Birçoğu ise ve keyfi aynı anda sunar: Bir anda yeni bulduğunuz arkadaşınızla mucizevi bir uyum yakalayabilir ve sonra onun aslında hayallerinizin şirketinde çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Sadece eğlence amaçlı oluşturulmuş sosyal networking siteleri bile kariyeriniz için olumlu bağlantılar kurmanızı sağlayabilir. Müstakbel bir patronun görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi profilinizde bulundurmamaya özen gösterin.

Bu özellikle profesyonel amaçlar için kullandığınız siteler için dikkate alınması gereken bir nokta. Potansiyel firmalar sizin online profilinize ulaşabilir ve buradan sizinle ilgili bir yargıya varabilirler. Bunu aklınızda bulundurun ve profilinizi potansiyel firmaların görmelerini isteyeceğiniz şekilde düzenleyin."

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları